
Vánoční trhy Krakow mají velmi dlouhou tradici a patří k nejhezčím v Polsku. Ty letošní se budou konat od pátku 24. listopadu 2024 do úterý 26. prosince 2024. Místem konání bude tradiční Rynek Glównny (hlavní náměstí v historickém centru). Letošní trhy budou rozšířeny, aby si je lidé mohli užít po covidových uzávěrách. Nově obsadí více prostoru také na Hlavním náměstí ze strany sv. Wojciecha. Rádi vás provedeme!
Krakow je krásné historické město. Jedno z kulturních center Polka. Navíc není daleko od Česka. Z české části Slezka je to sem vzdušnou čarou asi 100 kilometrů. Po silnici je cesta sice delší, ale vede bez přerušení po dálnici.
Kdy se trhy konají?
Trhy začínají v pátek 29. 11. 2024 a pynule pokračují až do úterý 26. 12. 2024. Předloňské trhy byly delší a trvaly až do 2. ledna. Nyní se tedy vrací spíše k tradičnímu schématu.
Hlavní program probíhá denně od 10.00 do 20.00 hod., stánky s občerstvením mají otevřeno většinou do 22.00 hod.
Kde se konají Vánoční trhy Krakow 2024?
Thry se konaí v samém historickém jádru Krakowa na „Rynek Glówny,“ což lze přeložit jako hlavní náměstí (otevřít na mapy.cz). Je to krásné velkolepé náměstí o stranách zhruba 200 x 200 metrů, kterému uprostřed dominuje historická budova tržncie „Sukiennice.“
Ve východní části je pak impozantní kostel Nanebevzetí Panny Marie, za kterým se schovává „Maly Rynek.“ V blízkosti trhů tedy naleznete skoro všechny nejvýznamější památky Krakowa.
Náš tip: Na náměstí Market Square najdete podnik jménem E. Wedel. Je to nejstarší čokoládovna v Polsku a tedy ideální místo, kam vyrazit v zimě na horkou čokoládu.
Jak se dostat do Krakowa?
Po silnici vlastním autem je cesta relativně pohodlná. Do Krakowa se dostanete po nových dálnicích A1 a A4 (na polské straně), které navazují na českou D1. Z Ostravy je to sem 1:45. Z Olomouce je to 250 kilometrů a asi 2:30h cesty.
Do Krakowa nabízí jízdenky i Regiojet, který kombinuje dopravu vlakem a autobusem. Cesta z Prahy dlouhá 6 hodin vyjde na cca 500 Kč.
Konkurenční Leo Express zpravidla volí stejný postup, který vyjde i na velmi podobnou sumu, ale zpravidla jsou o malinko pomalejší, cestu totiž absolvují za 6:30 h. Na trase vás sveze vlak na trase Praha – Bohumín a do cílové stanice vás doveze autobus.
Atmosféra trhů
Poláci jsou velmi silně věřící národ. A Vánoce patří mezi nejdůležitější křesťanské svátky. Tento fakt se velmi prolíná atmosférou adventních trhů, na které si Poláci dávají opravdu velmi záležet.
Krakow je zároveň velké město s 766 739 obyvateli. Takže vánočních trhů se zde koná hned několik.
Turisté ale logicky zamíří hlavně na Rynek Główny, který je nejvelkolepější. Dokonce se o něm mluví jako o Adventní městečku, protože ho poznáte i podle typické výzdoby a stánků. A nejenom to! I podle vůně, protože se všude line koření ze svařeného vína vína, jehličí a včelí vosk.
Jídlo, pití, delikatesy
A na čem si v Krakově pochutnáte? Samozřejmě doporučujeme hlavně místní speciality. Jsou výborné.
Typická je například zdejší koprová polévku, nebo hutný boršč. Samozřejmě nechybí ani pestrá nabídka z grilu, zaměřená zejména na různé klobásy. Najdou se ale i žebírka nebo jitrnicový prejt.
Největší specialita?
Jednoznačně bigos. Bez toho se nemůže obejít žádný vánoční výletník. Jedná se o pokrm z čerstvého nebo kysaného zelí, červeného masa, klobásy, uzeného bůčku, hub a koření (pepř, sůl, bobkový list). Zasytí, je velmi chutný, a každý si ho může dát podle svého.
A k pití? Ohřát se můžete svařeným vínem nebo čajem s třešňovou vodkou. Místní specialitou je vynikající pitný med, což je však něco naprosto jiného, než naše medovina. Samozřejmě nechybí ani polské pivo a bohatá nabídka nealka pro nejmenší.
Orientační ceny na trzích
Ceny jsou o něco nižší než na podobných trzích v západních metropolích. To ale neznamená, že jsou úplně nízké. I tady se rozmohly zálohované hrnečky (za 10 zlotých – cca 67 Kč).
- Svařák – 10 – 12 zl (67 – 80 Kč)
- Punč – 8 – 12 zl (54 – 80 Kč)
- Horká čokoláda – 8 zl (54 Kč)
- Pivo (jen lahvové) – 7 zl (47 Kč)
- Čaj – 5 zl (34 Kč)
- Káva – 5 zl (34 Kč)
- Cola, fanta – 6 zl (40 Kč)
- Minerální voda – 5 zl (34 Kč)
- Langoš – 14 až 19 zl (94 – 128 Kč)
- Klobása – 15 zl (80 – 100 Kč)
- Pečené kaštany – 12 – 20 zl (80 – 134 Kč)
- Ovoce na špejli – 6 až 15 zl (40 až 100 Kč)
- Vařené ruské pirohy – 11 až 16 zl/porce (67 až 107 Kč)
- Polský bigos – 15 zl/300 g (101 Kč)
* Ceny v roce 2024 jsou bohužel zase o něco vyšší kvůli inflaci.
Co si koupit na vánočních trzíchv Krakově?
A jaký suvenýr nebo dáreček v Krakově pořídit? Obrovskou tradici tady mají řemeslné výrobky místních umělců. Na ty narazíte samozřejmě na většině vánočních trhů, ale tady je obzvláště velký výběr. A celkově se velmi dbá na to, aby výrobky byly hlavně lokální a s tradičními motivy.
Čekejte vše od vyřezávaných výrobků ze dřeva. Všemožných ozdobiček na stromeček. Různé barevné a broušené baňky, přes pletené košíky, šperky až po tradiční kytice ze sušených květin. Oblíbenou dekorací jsou také keramické výrobky, z nichž nejčastěji narazíte na anděly, stojánky na svíčky, stromečky apod.). Samozřejmě nemůžou chybět ani svíčky z nichž nejčastější jsou ty ze včelího vosku.
Hodnocení trhů a názory návštěvníků na Vánoční trhy Krakow
Návštěvníci hodnotí Vánoční trhy Krakow velmi pozitivně. Na cestovatelském serveru TripAdvisor mají 4,5 bodu z 5. A dokonce jsou 1. v žebříčku aktivit, co dělat v Krakově. A to je prosím zde více,než 25.000 hodnocení.
A co říkají běžní návštěvníci?
Jana V. ze Zlína napsala:
V Krakově asi nejnavštěvovanější část města, žije ve dne v noci. V nočních hodinách jsou památky krásně osvětlené, probíhají zde různé programy, nenechejte si ujít. Náměstí je zaplněno koňskými spřeženími, můžete si zaplatit prohlídku města z koňského povozu.
Památky v Krakově
Krakow je úžasné město. Nepřekvapí, že je na seznamu UNESCO, ale možná vás překvapí, že na tomto prestižním listu, je už od roku 1978. A jaké památky navštívit, když si uděláte čas, kromě vánočních trhů?
- Wawel – Vrch, na kterém se nachází královský hrad a katedrála sv. Stanislava a Václava. Dále se zde nachází hřbitov, kde je pohřebena většina polských velikánů. Dále je zde také jeskyně Smocza Jama (Dračí sluj), před níž stojí majestátní socha draka. Zkrátka spousta památek a zajímavostí, na malém místě.
- Královský hrad – Krakow, byl sídlem polských králů z rodu Jagellonců, kteří vládli i v českých zemích. Zůstala tu po nich renesanční stavba z 16. století se zdmi ze 14. století.
- Floriánská brána – Jediná z původních 8 bran, které se zachovali. Je pozůstatkem gotického opevnění Starého města. Byla vystavěna na začátku 14. století a zvýšena koncem 15. století. Brána je vysoká 34 metrů a vévodí ji socha svatého Floriána.
- Chcete se dozvědět více o Krakovu? Přečtete si našeho průvodce městem.
Vánoční trhy Krakow na Slevomatu
Vánoční trhy v Krakově se velmi často prodávají na Slevovamatu a dalších slevových portálech. Většinou se jedná o autobusové zájezdy s vlastním průvodcem. Někdy i 2-denní zpravidla spojené s návštěvou solných dolů Velička. To jestli je to výhodná nabídka necháme na vás. Pro lidi cestující z větší dálky to může být dobré. Zmíněné solné doly jsou také nádherné a stojí za vidění.
Vánoční trhy Krakow 2024 závěrečné shrnutí
Vánoční trhy Krakow patří k nejhezčím v Polsku. Ono samotné město stojí za vidění a trhy mu přidávají další punc výjimečnosti. Pro mnoho Čechů není Krakow tak daleko… A pro ty ostatní i tak to stojí za to si sem udělat výlet. Po cestě můžete navštívit spoustu dalšího zajímavého.
Tyto trhy jsou skutečně originální a každý, kdo touží po tom nadechnout se vánoční atmosféry by je rozhodně měl navštívit.
2 Komentář