Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tirana obsáhlý průvodce hlavním městem Albánie

Tirana je hlavní město Albánie, které má v současné době okolo 557 000 obyvatel. Město leží zhruba 25 kilometrů od Jaderského moře a v blízkém okolí krásného horského masivu Dajti, který je národním parkem o výměře 1000 hektarů.

Krátký pohled do historie

Tiranu založil v 17. století paša Sulejman, což byl významný osmanský generál. Dlouhé roky šlo o nevýznamné a nedůležité osmanské město, ovšem od založení Albánie v roce 1912 její vliv sílil. Hlavním městem Albánie je Tirana od roku 1920.

Centrum moderní Tirany

Kosmopolitní ale i chudé město

Tirana je v aktuálně době světoobčanským městem s bujarým, veselým a pulsujícím nočním životem. Ve městě je rovněž mnoho obchodů, rušných tržnic a restaurací.

V centru se tyčí nové prosklené budovy, ale na okrajích stále často panuje bída a chudoba. Dalším velkým problémem Tirany je značné znečištění ovzduší a prudký nárůst osobní a veřejné dopravy.

 

Na každém kroku jde ještě vidět, že město bylo pod vládou komunistického diktátora Envera Hodža, který celou Albánii uvrhl do velké bídy a závislosti na ekonomické pomoci ze zahraničí.

Hodinová věž aneb hlavní památka města

Hlavním srdcem města je Skadebergovo náměstí, které je pojmenované po albánském národním hrdinovi, jehož socha náměstí zdobí.

Skadebergovo náměstí

Pokud budete chtít náměstí vidět z ptačí perspektivy, navštivte místní hodinovou věž, která byla vybudována v roce 1822. Věž je vysoká 35 metrů a do roku 1970 byla nejvyšší stavbou albánské metropole. Hodinová věž v bílé barvě na červeném poli je rovněž symbolem městského erbu.

Horský masiv Dajti

Mešita

Svým orientálním vzhledem vás jistě upoutá muslimská mešita Ethem Bey, jež své jméno obdržela po Hadžím Ethem Beyovi, který ji realizoval v 19. století. Stavba muslimského svatostánku začala už v 18. století, čímž se řadí k nejstarším dosud funkčním mešitám v zemi.

Pozoruhodností je, že snad jako jediná sakrální památka v Albánii nebyla v období komunismu zbourána. Díky tomu můžete obdivovat bohatě zdobený interiér, který se honosí barevnými freskami s přírodními motivy.

Tirana není velkoměsto, všude je to poměrně blízko

Mauzoleum Envera Hoxhy

Velmi pozoruhodnou památkou Tirany je Mauzoleum Envera Hodžy, které má tvar egyptské pyramidy. Mauzoleum bylo postavené v roce 1987 a v minulosti sloužilo jako muzeum albánského státníka a kongresový sál. V současné době se zde konají příležitostní výstavy.

Centrum prochází rekonstrukcí - je tady pěkně a překvapivě i čisto

Národní historické muzeum

Nejzajímavějším muzeum Tirany je Národní historické muzeum, které bylo slavnostně otevřené v roce 1981. Jde o největší muzeum v Albánii a má zcela neatraktivní komunistický vzhled. Hlavní tahák muzea je replika Skandebergova meče, který zaujme malé i velké návštěvníky.

Jedno z malých hravých náměstíček v centru albánské metropole

Tirana závěrečné shrnutí

Tirana je hodně zajímavé město. Máme ho tak blízko a přitom je tak jiné. Tohle je ještě ten pravý divoký Balkán, ta pravá exotika. Navíc tak blízko hor a moře! Tirana je úžasné město, které se jednou stane hitem pro všechny cestovatele. Opravdu stojí za to.

Na této fotce byste možná Tiranu nepoznali

Diskuze ke článku