Vlajka Ruska patří k těm nejznámějším. Největší stát na světě je zkrátka vidět. Její barvy (bílá, modrá, červená) se navíc staly symbolem Slovanů a najdete je na mnoha dalších vlajkách jako ostatně i té České. Za jednoduchou ruskou vlajkou se skrývá složitá historie.
Jak vypadá ruská vlajka?
Ruská státní vlajka má klasické poměry 2:3 a tvoří jí tři vodorovné pruhy každý na třetinu výšky. Horní pruh je bílý, prostřední je modrý a dolní pruh červený.
Ruská námořní vlajka
Vypadá úplně jinak, než státní vlajka. Tvoří ji útlý modrý kříž na uhlopříčkách na bílém pozadí. Je určena hlavně na použití za válečného stavu. Další je „ruská lodní vlajka” (Naval Jack), která připomíná anglickou vlajku naruby.
Barvy na ruské vlajce a jejich význam
Jednotlivé barvy na vlajce mají svůj filosofický význam.
- Bílá symbolizuje mír, čistotu, neposkvrněnost, dokonalost a svobodu.
- Modrá představuje stálost, víru, věrnost a ušlechtilost.
- Červená je symbolem energie, síly, krve a samozřejmě také moci.
Ruská státní vlajka
Současná vlajka má velmi dlouhou historie. V průběhu dějin samozřejmě vystřídalo Rusko mnoho vlajek. Tato současná má však nejdelší tradici.
Historie ruské vlajky
Vlajka vznikla v roce 1668 za vlády cara Alexeje I. Ten si nechal vyrobit válečnou loď, pro kterou však neměl žádnou vlajku. Stavitel lodi proto navrhl, že by loď mohla nést vlajku Nizozemska, s čím car souhlasit. Když později sám Nizozemsko navštívil, tak rozhodl že Nizozemská vlajka se bude používat dál jenom na ní drobně upravil barvy podle svého vkusu.
V roce 1721 byla tato vlajka vylepšena na takzvanou vlajku moskevského cara. Hlavní změna spočívala v tom, že doprostřed trikolory byl přidán zlatý dvojhlavý orel. V té době neměla vlajka zdaleka takový význam jako dnes. Používala se hlavně k označení lodí, kde navíc už existovaly i námořní verze.
Původní jednoduchá verze vlajky byla v roce 1799 uznána jako oficiální státní vlajka. Bylo právě na čase, protože započala doba národního osvícenství, kdy se Slované obraceli k Rusku jako svého vzoru. Samozřejmě včetně českých osvícenců. Důvod nebyl vyspělost, bohatství nebo snad kulturní úroveň Ruska, ale jednoduše to, že Rusko bylo v té době jediným samostatným slovanským státem.
Vlajka SSSR
Desítky let se nepoužívá, a přesto jí zná snad každý. Rudá vlajka, která má v horním levém rohu překřížený zlatý srp a kladivo a nad tím zlatou hvězdu. Srp a kladivo představovaly dělníky a rolníky. Hvězda byla symbolem sjednocení všech národů v tehdejším Sovětském svazu pod vedením komunistické strany. Rudé pozadí odkazovala opět na jednotu a revoluci.
Vlajka SSSR se používala v letech 1918 – 1991. Kromě ní ale existovala ještě vlajka RSFSR, která se 3x změnila, ale vlastně vždy vycházela z vlajky sovětské.
Aktuální podoba vlajky
Přímo navazuje na nejdéle používanou verzi vlajky z let 1686 – 1917. A od roku 1991 do dnešních dnů. Sluší se říci, že v roce 1993 byly drobně změněny odstíny barev (tmavě modrá na světlejší), ale toho si mnoho lidí ani nevšimlo.
Ruská vlajka obrázek ke stažení
Obrázek ruské vlajky jsme pro vás připravili i ke stažení. Třeba se vám bude hodit. Je v rozlišení 1491 x 992 px, formát PNG a velikost je pouhých 21 Kb.
Závěr
Jak jste se mohli přesvědčit, tak ruská vlajka má překvapivě dlouhou a spletitou historii. Je to jednoduchá vlajka s hlubokou symbolikou, která vznikla vlastně díky kopírování. Posléze se ale sama stala inspirací pro mnohé menší slovanské národy.
Jsme rádi, že jsme se mohly s vámi o tyto informace podělit. Víte něco víc? Podělte se s námi o názory a komentáře v diskuzi.