
Prachárna Olomouc je součást obraného systému města Olomouce. Prachárnu najdete v hanácké metropoli na levém břehu Mlýnského potoka.
Prachárna Olomouc se představuje
Prachárnu nechala vystavět česká královna Marie Terezie v letech 1745 až 1757. Od té doby je obranná pevnost nedílnou součásti Olomouce, která láká nejen občany města, ale také turisty.
Obranný systém města je také památkově chráněný areál s historickou výstavou, která mapuje dějiny Olomouce jako pevnosti.
Pár dochovaných pevnostních objektů
Prachárna je jedním z mála dochovaných pevnostních staveb, která byla důležitým prvkem originálního bastionového opevnění Olomouce.
Vedle prachárny se ještě dochovala strážnice včetně velkého a malého dělostřeleckého skladu. Všechny objekty byly vybudované v průběhu 18. a 19.století.
Expozice v Korunní pevnůstce
Zájemci o vojenské dějiny se zde dozví hodně zajímavých údajů o výstavbě pevnůstky a objektech, které se dochovaly až do dnešních dnů. Dále se zde dozvíte, jakou měla pevnost podobu, když zde byli vojáci.
K vidění jsou zde nejenom nákresy, ale také četné fotografie a archeologické nálezy. V prvním poschodí pak uvidíte model města ze sádry i vojenské pevnosti z poloviny 18. století.
Dochovaný objekt válečné prachárny je cenným unikátem v České republice.
Z historie pevnosti
Stavba Korunní pevnůstky začala v roce 1754. V dalších dvou letech byl prostor ohrazen Korunní hradbou. Samotná Prachárna byla vybudována v roce 1758, přičemž jednoduchý patrový objekt byl opatřen sedlovou střechou.
Ve druhé polovině 19. století byly zde postaveny ještě další dvě budovy, které sloužily jako dělostřelecké laboratoře. Korunní pevnůstka fungovala jako zvláštní vchod do města.
Současnost
Po zrušení olomoucké pevnosti byl celý areál ponechán armádě. Po roce 1945 byla Korunní pevnůstka zcela uzavřena široké veřejnosti.
Po roce 1948 zde byly skladovací prostory československé armády. Její část byla v šedesátých letech minulého století přeměněna na okrasnou botanickou zahradu.
Na konci 20. století byl areál předán městu Olomouc. V roce 2008 se stává vlastníkem Korunní pevnůstky občanské sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti, které objekt spravuje i opravuje.
Otevírací doby a vstupné
Otevírací doba Prachárny Olomouc je od dubna do konce října. V letních měsících je pak Prachárna otevřena od úterý do neděle od 10 do 17 hodiny.
Prohlídka Prachárny stojí pro dospělého návštěvníka 60 korun, pro dětského 30 korun. Rodinná vstupenka vyjde vaší peněženku na 120 korun. Děti do šesti let mají vstup zdarma.
Prachárna Olomouc závěr
Celé opevnění města Olomouc je opravdu zajímavou a monumentální stavbou. Tady jenom kousíček z historického centra města se nachází opravdu krásné zákoutí, kde se můžete projít parkem (Bezručovi sady), užít si botanickou zahradu s nádherným rozáriem a právě i opevnění jehož nejzajímavější částí je barokní Prachárna Olomouc. A součástí areálu je také Pevnost Poznání. Moderní science centrum, které nabízí vědecké pokusy zábavnou formou. To musí naprosto ohromit každé dítě!
Návštěvu Prachármy a okolí vám můžeme jedině doporučit!