Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Durian Cibetkový – Jak chutná exotické ovoce a kde ho koupit?

V tomto článku si přiblížíme neobvyklé ovoce – Durian, které roste především v teplých krajích jihovýchodní Asie. A pojí se s ním mnoho kontroverzí. Říká se, že ho budete buď milovat a nebo nenávidět. Řeč bude o durianu.

Čerstvý durian je nejlepší

Nejlépe chutná čerstvý. Pokud vás cestování a putování zanese do vzdálených krajů jihovýchodní Asie, tak si tam určitě kupte na ochutnávku. Čerstvý je totiž nejchutnější a chutná opravdu skvěle.

Původ hledejte v Asii

Durian je chutným plodem stejnojmenného stromu, který roste především v Malajsii, Thajsku, Indonésii a Vietnamu. Pokud tento strom uvidíte na vlastní oči, je mezi všemi ostatními stromy nepřehlédnutelný.

Je to opravdu hodně netypické ovoce

Jeho plody na něm totiž visí jako velké baňky na vánočním stromku. A jsou to opravdu velké baňky, protože některé plody totiž mohou dorůst až do délky třiceti centimetrů a úctyhodné hmotnosti až pěti kilogramů.

Smradlavá vůně

Chuť durianu je neobyčejná, nicméně zápach tohoto ovoce je příšerný. Zápach by se dal přirovnat ke shnilým potravinám nebo zapáchající žumpě. Pokud však tento nepříjemný zápach překonáte, tak vás čeká milé překvapení v podobě neobyčejné chuti.

Bohatá sklizeň Durianu

Jak durian chutná?

Plod durianu se sestává z pevné a ostnaté skořápky, kterou musíte nejprve odstranit. Pak vás už čeká nažloutlá dužina a několik semen, které jsou po uvaření rovněž jedlé.

Pokud překonáte velké aroma, čeká vás příjemná chuť, která by se dalo bez nadsázky přirovnat ke smetanovému krému s nádechem jemné vanilky. Chuť durianu je opravdu skvělá.

Užití a příprava

Užití durianu je velmi pestré a široké. Můžete ho bez problémů jíst v čerstvém, syrovém stavu nebo ho použít jako přísadu do jídla. V Asii je často používán jako přísada do sladkých jídel nebo koktejlů či zmrzlin.

Rozhodně ho však nedávejte do alkoholu, protože durian obsahuje enzym, který zabraňuje lidskému organismu v odbourávání alkoholu.

Asiaté durian používají jako lék a mírné afrodiziakum! Durian také snižuje horečku a hodí se k léčbě kožních problémů.

Durian a jeho smrdutá ale chutná dužina

Durian se kupuje ve vyloupeném stavu

Durian koupíte již ve vyloupaném stavu, takže ho nemusíte pracně a složitě loupat. Zpracované ovoce však dlouho nevydrží, takže musí být zkonzumován ihned po otevření. Lze jej jíst ještě před plným dozráním, kdy je dužina mírně křehčí, pevnější a méně aromatická.

Cena durianu

Durian koupíte i v České republice, takže nemusíte za ním jezdit do Thajska nebo Vietnamu. Durian stojí v České republice kolem 280 korun za 1 kilogram. Není to tedy v žádném případě levná potravina. V České republice ho můžete zakoupit v některých supermarketech ve větších městech.

Durian závěr

Co říci závěrem, snaž že je to velmi netypická pochoutka, která u nás v Česku není moc rozšířená a ani oblíbená. Přesto je velmi známá a při cestě do Asie patří k jedním z největších zážitků, které musí vyzkoušet snad úplně každý turista. Nyní se durian dá koupit i v Česku, tak proč toho nevyužít. Ať to dopadne jak chce, tak to pro vás bude asi každopádně velký objev.

Diskuze ke článku