Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Krk v Chorvatsku – Počasí, ubytování, vše pro dovolenou

Ostrov Krk patří k velmi oblíbeným pro trávení dovolené. Důvodů je mnoho. Je to krásný ostrov, velký ostrov, dobře dopravně dostupný (s pevninou spojený mostem). Náš průvodce vám ukáže ostrov křížem krážem.

Ostrov Krk patří k největším chorvatským ostrovům. Ostrov najdete v Přímořsko-gorskokotarské župě a jeho rozloha činí 405,78 km2. Počet obyvatel je necelých 20 000 a největším městem je stejnojmenná obec, kterou najdete na pobřeží Krcké zátoky.

Pláže ostrova Krk

Ostrov Krk a jeho historie

Původními obyvateli ostrova jsou ilyrské kmeny, které sem přišly před několika staletími před Kristem. Později sem přišli Řekové, Římané, Benátčané, Habsburkové a samozřejmě i Slované. V současné době patří ostrov Chorvatům, kteří si vybojovali svou nezávislost v roce 1991.

Lidé relaxují na plážích ostrova Krk

Dlouhé pláže

Ostrov Krk je mezi turisty žádaný hlavně díky překrásným dlouhým plážím. Ty jsou překvapivě v některých místech písečné, což by mělo zaujmout zejména rodiny s malými dětmi, kterým jemný písek naprosto vyhovuje.

Některé pláže jsou situované přímo v letoviscích, jiné jsou na odlehlejších místech, které můžete navštívit autem v rámci výletů po ostrově.

Některé pláže na ostrově jsou i písčité

Turistické značení

Velmi zajímavý je i jih ostrova, kde mezi městy Punat a Baška se používá značený turistických cest, které známe od nás. Namalovali ho tady ostatně Češi a je to něco, co vám velmi zpříjemní objevování pobřeží. Doporučujeme například výšlap k zbytkům kostela Sv. Hieronymus (Crkva sv. Jeronima).

Příroda

Povrch ostrova je značně různorodý. Krásné listnaté lesy na severozápadě nahrazují ve střední části ostrova menší kamenitá pole a pastviny. V jihovýchodní oblasti narazíte na vyprahlou a suchou polopouštní krajinu s mnoha krasovými jevy. Méně dostupné oblasti jsou pak domovem vzácného supa bělohlavého nebo orla skalního.

Městečko na ostrově Krk

Města na ostrově Krk

Ostrov Krk má několik zajímavých měst, kam stojí za to se jet podívat. Jsou to městečka Krk, Baška a Punat.

Město Krk

Krk je největším městem na ostrově. Je to malebné město s romantickou atmosférou. Město leží u jihozápadního pobřeží ostrova a je bohaté na historické památky. Za sebe doporučuji navštívit mariánskou katedrálu, která se hrdě tyčí nad střechami místních budov. V interiéru katedrály na vás pak čekají nádherné obrazy benátských mistrů. Pozoruhodné jsou rovněž dnes už jen ruiny hradebního opevnění a pozůstatky městských lázní s nezvyklou mozaikovou výzdobou.

Pohled do vnitrozemí ostrova Krk

Fíky tady rostou naprosto běžně

Baška

Bašku najdete v širokém zálivu v jihovýchodní části ostrova Krk. Okolní vysoké horské hřebeny dávají Bašce velmi atraktivní panorama. Mezi turisty je Baška proslulá zejména díky své dlouhé pláži, která měří 1,8 km. Koho však nebaví koupání v moři, může se z Bašky vydat na vrch Obzova, který měří 569 metrů nad mořem nebo k malému kostelu Sv. Ivana nad Baškou.

Hlavní město ostrova Krk

Stara Baška

Malé a odlehlé městečko na samém jihu ostrova. Dostanete se sem po silnici z Punatu. Pokud se vydáte pěšky z Bašky, tak jedině pěšky – cca 7 kilometrů přes hory a kopce. Vesnici tvoří všehovšudy 3 ulice a 3 taverny. Nechybí městská pláž. Kousek výše je oblíbený kemp Škrila, který milují nudisté.

Krásné historické ulice

Punat

Městečko Punat se rozprostírá v jihozápadní části ostrova, v jedné z nejchráněnějších zátok Jadranu. Tato krásná zátoka se jmenuje Punatska a Košljunska draga. Pohodové a klidné městečko se může také pochlubit menší galerii Toš nebo Podmořským pirátským parkem.

Mapa Ostrova Krk

Následující mapa ostrova Krk vám dá nehlédnout, jak to na ostrově vlastně vypadá a snad vám trochu pomůže se v základu orientovat.

Ostrov Krk mapa

Závěr

Ostrov Krk je úžasné místo pro dovolenou. Díky své spíše severní poloze na něj s klidem dojedete ani ne za půl dne. Díky mostu je navíc opravdu dobře dostupný. Krk nabízí to nejlepší z Chorvatska a i něco navíc, protože přeci jenom písečných pláží v Chorvatsku zas tak moc není. Zkrátka skvělé místo pro milovníky přírody, historie i prostě jenom obyčejné lenošivé dovolené.

Diskuze ke článku