Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mladečské jeskyně – Otevírací doba, mapa, i tajemné mumie

Mladečské jeskyně najdete na mapě České republiky v Olomouckém kraji, konkrétně v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.

Mladečské jeskyně se představují

Mladečské jeskyně je spletitý a rozsáhlý labyrint puklinových chodeb a dómů, který vznikl ve vápencovém vrchu Třesín.

Podzemní chodby a prostory jsou hojně zdobeny velkými i malými krápníky a pozoruhodnými sintrovými náteky, což jsou silně bělavé porézní horniny.

Chodba Mladečské jeskyně

Historie Mladečské jeskyně

Jeskyně byla v minulosti rituálním pohřebištěm kromaňonského člověka, který zde žil před více než 31 000 lety. Bylo zde objeveno přes 100 lidských ostatků.

Současně se jedná o nejseverněji obývanou lokalitou moderních lidí rodu Homo sapiens sapiens na území Evropy.

Našla se zde celá řada kosterních pozůstatků zvířat a objevů ojedinělých kostěných hrotů oštěpů z období kultury z dob před 28 000 lety před naším letopočtem.

Skály hrají všemi barvami

Jeskyně byly objeveny v 19.století

Mladečské jeskyně byly objeveny na začátku 19. století při otevírání lomu na vápenec pro výstavbu silnice z Olomouce do Mohelnice.

V průběhu dalších let zde byly zahájeny první archeologické výkopy, při kterých se objevilo velké množství kosterních pozůstatků lidí i zvířat včetně kamenných nástrojů a ozdob pravěkých lovců.

Všechny objevy byly uloženy v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni.

Spletitý systém chodeb Mladečské jeskyně

Jeskyně je pohřebištěm kromaňonského člověka

Výpravná expozice

Při návštěvě Mladečských jeskyní si můžete také prohlédnout výpravnou expozici o Kromaňoncích, která je k vidění v Dómu mrtvých.

Tahle expozice ztvárňuje rituální obřad s postavami pravěkých lidí, kteří velmi často svým bohům obětovali různé věci, květiny nebo zvířata.

Mladečské jeskyně jsou přírodní unikát

Popis jeskyně

Jeskyně mají složitý, většinou horizontální labyrint chodeb a dómů s mimořádnou modelací stěn a stropů. Dómy se mohou pochlubit bohatou krápníkovou výzdobou.

Z celkové délky 1 250 metrů chodeb a síní, je 380 metrů zpřístupněno veřejnosti.

Mezi nejzajímavější objekty v jeskyni je Dóm mrtvých nebo Panenská jeskyně. Výškový profil jeskyně činí 30 metrů.

Jeskyně mají krápníky i sintrovou výzdobu

Ceny a otevírací doba

Otevírací doba Mladečské jeskyně je mimo prosinec celoroční. Během hlavní turistické sezóny je jeskyně otevřena od července do srpna a to každý den mimo pondělí od 9:00 do 16:30 hodiny.

Základní vstupné do jeskyně je 130 korun, přičemž snížené vstupné je 100 a děti zaplatí 80 korun. Prohlídka jeskyně trvá čtyřicet minut. Teplota se v podzemních prostorách pohybuje okolo 8 stupňů Celsia.

Jeskyně jsou krásně nasvíceny

Parkování

Parkování vozidel je možné pod sjezdem „Mladeč“ ze silnice R35 na vyznačeném parkovišti na začátku obce Mladeč. Z parkoviště je to k jeskyni po červené značce zhruba 700 metrů.

Mladečské jeskyně závěr

Unikátní Mladečské jeskyně jsou opravdu podivuhodný přírodní útvar. Je to perfektní cíl výletu, který je navíc i velmi poučný. Dozvíte se zde hodně o přírodě a geologických procesech, dozvíte se zde o nejstarší historii lidstva a koho nic z tohoto nezajímá alespoň budeme mít dobrodružnou procházku skrz nádherné podzemí.

Návštěvu Mladečských jeskyní si rozhodně nenechte ujít!

Diskuze ke článku