Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mělnické vinobraní 2022 – Program, průvodce, tipy od Mělničáka

Mělnické vinobraní je krásnou slavností vína, kterou si užijí děti stejně jako jejich rodiče. Jedná se o jednu z největších a nejhezčích poutí v Čechách s dlouhou historickou tradicí, která sahá až do roku 1911.

Královské věnné město Mělník má více než tisíciletou tradici pěstování vína, která je spjatá s největšími osobnostmi naší historie jako je kněžna Ludmila nebo Karla IV.

Na konci 18. století vinařství na Mělníku upadalo, ale zásluhou osvícených Lobkovických knížat došlo k její renesanci. Od roku 1911 se tedy koná každý rok po sklizni tradiční vinobraní, které patří k největším a nejvyhlášenějším v republice.

Hlavní scéna Mělnického vinobraní

Pouť, koncerty, kolotoče i jarmark

Mělnické vinobraní je tady pro všechny. Na své si přijdou mladí i staří. Děti ocení především to, že součástí vinobraní je pouť s kolotoči a dalšími atrakcemi, jak je máte rádi z poutí. V poslední dekádě přitom došlo, k tomu že tyto atrakce byly vyčleněny tak, aby byli lidem přístupné i zdarma.

Vstupné se platí pouze na kulturní scénu, která nabízí většinou 3 pódia s živou hudbou. Na hlavní scéně na náměstí Míru se střídají známé kapely a zpěváci, country scéna v Husově ulici je vyhrazená klidnějšímu žánru, zámecká scéna je pak vyhrazena více lokálním umělcům nebo dalším živým výstupům.

Každý rok tady vystoupí mnoho skvělých kapel

Součástí je pak i historický jarmark, kde si můžete koupit tradiční výrobky.

Samozřejmě následuje mnoho dalších stánků doslova se vším možným. Jídla je bohatý výběr a nechybí ani možnost pořídit si různé suvenýry nebo dárky.

Po celém městě se navíc koná doprovodný program. Z osobní zkušenosti mohu doporučit například návštěvu podzemí, vinařství nebo plavby lodí.

Hlavní scéna Mělnického vinobrnaí na náměstí Míru

Kdy se Mělnické vinobraní 2022 koná?

Mělnické vinobraní ročník 82 se koná mezi pátkem 15. a sobotou 17. 9. 2022.

Kde zaparkovat?

Přímo v centru to není možné. Vinobraní zabere praktické celé historické jádro města. Polovina města je tedy uzavřena. Dobré parkování je v pražské ulici u supermarketu Billa.

Mělnické vinobraní 2022 program

Program pro ročník 2022 je velmi bohatý. Tady vám přinášíme souhrn nejznámějších interpretů:

  • Aneta Langerová – sobota 19:00
  • Ben Cristovao – sobota 21:00
  • Horkýže slíže – sobota 14:30
  • Vypsaná Fixa – neděle 17:00
  • A.R. – pátek 20:30
  • The Atavists – pátek 22:00

Samozřejmě nemohou chybět ani kolotoče

Mapa mělnického vinobraní

Přehledná mapa mělnického vinobraní – respektive hlavně jeho placené části.

Mapa mělnického vinobraní

Historický průvod

Milou tradicí je historický průvod středověkých postav. Ten začíná u mělnického kulturního domu a zpravidla končí na hlavním náměstí na pódiu krátkou scénkou. Průvod projde hlavními ulicemi a mnoho lidí má tak možnost ho spatřit.

Průvod historických postav

Průvod se jmenuje po Karlovi IV, ale obvykle se v něm objeví i další postavy z  jiných historických epoch. Samozřejmě nemůže chybět sv. Ludmila, na jejíž příkaz byly v okolí Mělníka vysazeny první vinice. Dále následuje její vnuk, sv. Václav, patron vinařů. I on se velmi zasloužil o další rozvoj vinařství u nás a velmi ho podporoval. Následuje Přemysl Otakar II., který udělil Mělníku titul královského města se všemi privilegii. Zlatým hřebem je Karel IV. Je to právě on, kdo je doprovázen početnou družinou a také arcibiskupem Arnoštem z Pardubic.

Kolotoče a pouťové atrakce na náměstí Karla IV.

Jaké si dát víno?

Etalonem kvality je vinařství Kraus. To by vás rozhodně nemělo zklamat! Spoustu dobrých vín má i vinařství Bettina Lobkowicz – hlavně tramín. Dobré víno umějí na školním statku Mělník. Zajímavá sladká vína má Vondrák. V posledních letech se zlepšilo i vinařství na zámku Mělník se svojí pověstnou Ludmilou v kalamáři.

Vinobaní samozřejmě patří burčáku

Mělnické vinobraní hostí mnoho stánkům s pitím a jídlem

Ohňostroj

Tradičním vrcholem vinobraní je ohňostroj, která se koná v sobotu večer – zpravidla ve 20:30. Ohňostroj trvá cca 5 minut a vždy bývá krásný a velkolepý.

Dříve se ohňostroj odpaloval z Hořína a lidé se chodili koukat na vyhlídku na soutok Labe a Vltavy. Poslední dekádu se odpalování ohňostroje přesunulo do Parku Na Aušperku, kretý je v bezprostřední blízkosti centra.

Ohňostroj je samozřejmě vidět z celého města, ale ten nejlepší pohled je z hlavního náměstí Míru.

V noci se rozjíždí ta pravá party

Na pouti jsem ti vystřelil růži z papíru... Mělnické vinobraní

Kolotoče a pouťové atrakce

Kotoče jsou nedílnou součástí mělnického vinobraní. Obvykle obsadí hlavně dolní náměstí Karla IV. Každý rok dorazí trochu jiné kolotoče. Troufl bych si jejich počet odhadnout na cca 50. Nikdy nechybí autodrom, labutě, horská dráha, řetízkové koloteče, houpačky nebo chobotnice. Často dorazí i centrifuga, kladivo a další moderní atrakce. Každý rok je to trochu jiné, každopádně ten výběr je veliký.

Po setmění to tady má tu správnou atmosféru

Další vinobraní

Rozhodně můžu doporučit také Znojemské vinobraní, které je rovněž velmi hezké.

Mělnické vinobraní závěr

Vinobraní na Mělníku je krásná akce. Dostatek jídla, zajímavý kulturní program, spousta atrakcí. A také spousta doprovodných událostí. A samozřejmě mnoho kvalitního vína hlavně od mělnických vinařů. Zkrátka pro každého něco. Každý si to užije podle svých představ a možností. Návštěvu rozhodně doporučujeme.

Diskuze ke článku