![Kostely svatého Mikuláše v Praze – Který je který?](https://hotelove.cz/wp-content/uploads/2023/02/kostel-sv-mikulase-nahled.jpg)
V hlavním městě České republiky máme hned 2 kostely sv. Mikuláše. Jeden se nachází na Malostranském náměstí, ten druhý na Staroměstském. Pojďme si oba dva kostely sv. Mikuláše představit.
Chrám sv. Mikuláše na Malostranském náměstí
Malostranský chrám sv. Mikuláše je ztělesněním krásné barokní architektury, která zdobí celou Malou Stranu. Chrám je krásný zvenčí i zevnitř. Když vstoupíte dovnitř, tak vás hned upoutá překrásná nástropní freska, která patří k největším v Evropě.
Vedle okázalého stropu se můžete ještě kochat bohatou sochařskou výzdobou a mohutnými varhany, na které dokonce hrával slavný rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart.
Chrámová galerie
Pro mě osobně je však nejkrásnější chrámová galerie, odkud budete mít krásný výhled na celou hlavní loď. Z galerie také lépe uvidíte nástropní fresku, ke které se váže starodávný příběh o velmi zvídavém mnichovi.
Autor fresky si totiž při její výmalbě přál, aby ho nikdo při díle nesledoval a všichni spatřili jeho výtvor, až bude freska hotova. Jeden ze zvědavých mnichů ale chodil mistra při práci tajně pozorovat. Mistr si ho však povšiml a za trest jej namaloval na nástropní fresku jako osobu, která vše tajně sleduje za sloupem.
Kostely sv. Mikuláše jsou v Praze ale hned dva, pojďme si představit ten druhý…
Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí
Další nádherný chrám sv. Mikuláše stojí na Staroměstském náměstí a i ten má skvostnou nástropní fresku, která zobrazuje pohnuté životy světců sv. Mikuláše a sv. Benedikta.
Freska je dílem bavorského mistra Kosmase Damiána Assama. Dalším uměleckým skvostem je hlavní oltář z umělého mramoru nebo cenná dřevěná kazatelna z první poloviny 18. století. Pěkné jsou rovněž varhany, které zdobí sochy andělů.
Stavební a technické parametry chrámu
Původně byl kostel na Staroměstském náměstí pozdně gotický, ovšem poslední přestavba nese výrazné barokní prvky. Impozantní na celém chrámu je zejména kopule mezi věžemi, která měří 46,5 metrů. Obě přilehlé věže jsou o jeden metr vyšší než kopule.
Dějiny užívání kostela
Dějiny užívání kostela jsou dlouhé, nicméně od roku 1871 byl kostel využíván ruskou pravoslavnou církví. V tomto období daroval ruský car Mikuláš II. chrámu gigantický čtyřhranný lustr z křišťálu. Lustr váží úctyhodných 1400 kilogramů.
Pravoslavná církev zde měla domov do roku 1914, poté kostel sloužil jako skladiště. Od roku 1920 je chrám v rukou Církve československé husitské, která chrám spravuje až do dnešních dnů. Kostel je však široké veřejnosti přístupný. Konají se zde kromě bohoslužeb i koncerty sakrální a vážné hudby.
Kostely sv. Mikuláše závěr
Rádi jsme vám představili hned dva zajímavé kostely sv. Mikuláše v Praze. Jsou to opravdu krásné a unikátní svatostánky. Naše kulturní dědictví. Rozhodně je doporučujeme za návštěvu.
Samozřejmě existují i další kostely Sv. Mikuláše, dokonce víme o jednom i v okrajové části Prahy. Další je ve Znojmě, v Chebu nebo Hradci Králové.
To už jsou ale příběhy na úplně jinou kapitolu.