Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jezero Lhota koupaliště – Ceník, kvalita vody, ubytování

Jezero Lhota se nachází pouhý 1 od obce Lhota v okrese Praha-východ blízko Mladé Boleslavi. Jedná se o jezero, které vzniklo zatopením pískovny a v současné době je oblíbeným místem ke slunění i koupání se.

Aktuální kvalita vody ⛱️ je výborná (nejvyšší možná) a je ⭐ vhodná ke koupání bez omezení. Poslední měření kvality proběhlo 20.6.2022.

Jezero Lhota se představuje

Obrovská vodní plocha nedaleko Prahy má čistou a teplou vodu. Kolem jezera jsou navíc skvělé písečné pláže, ze kterých asi čtvrtina patří nudistům. Oblíbená je i dětská pláže, kde je menší hloubka. Jezero Lhota je geniální místo na koupání. Obklopené voňavými borovicemi je opravdu příjemným místem relaxace.

Koupání je na jezeře Lhota opravdu krásné

Lhota na videu

Krátká historie jezera

Oblíbené jezero Lhota vzniklo na místě velké pískovny, která byla vytvořena v roce 1965 pro potřeby výstavby dálnice D1 a pražského metra. Těžba skončila v roce 1983 a po jejím ukončení vzniklo v lese východním směrem od obce velké jezero o vodní ploše cca 25 ha a hloubce místy až 14 metrů, které je v současnosti hojně využíváno pro výtečnou kvalitu vody k dovolené a rekreaci.

Pískovna má čistou a kvalitní vodu

Pohoda u Lhoty

Výborné místo ke koupání

Vzdálenost pouhých 20 kilometrů od Prahy z něj učinila vyhledávané a často navštěvované místo. Na nejslunnější straně byla založena ještě za komunistického režimu první veřejná nudistická pláž v tehdejším Československu.

Děti dovádí na jezeře Lhota

Kvalita vody

Dlouhodobě má jezero Lhota velmi kvalitní čistou přírodní vodu bez sinic a znečištění. Měření ukazují vodu většinou bez závad a vhodnou tedy i pro osoby s citlivější pokožkou.

Jezero Lhota má krásnou atmosféru

Popis areálu

Kolem jezera Lhota najdete dostatečně velké parkoviště, které je situované severně od jezera. Parkoviště má celkovou velikost cca 2,8 ha a odhadovanou kapacitu 1.400 vozů. Pro návštěvníky jezera Lhota je k dispozici moderní a hlavně udržované hygienické zázemí, kiosky s občerstvením a pískové hřiště na plážový volejbal.

Jezero je také oblíbeným cílem nudistů. Jemné písčité pláže jsou obklopeny voňavým borovým lesem, skoro po celém obvodu. K Lhotě tak můžete vyrazit i bez slunečníku. Jenom pozor na všudypřítomné malé šišky. Před položením deky je nutné je odklidit. Šlapat po nich bosýma nohama také není nic příjemného.

Služby v areálu jezera Lhota

Během celé otevírací doby koupaliště je v areálu přítomen plavčík – zdravotník. K občerstvení se zde nabízí asi 10 stánků. Většina je koncentrována spíše na severní straně u hlavní pláže. Výběr občerstvení je obstojný a každý rok se mění. Nechybí samozřejmě cokoliv smaženého. K mání jsou ale i špízy, hamburgery, pizza. Dobrou nabídku má například občerstvení U Piráta uprostřed areálu a nebo kiosek vedle beach volejbalového hřiště.

Vstupní bráno do areálu jezera Lhota

Skvělou službou je rychlé nafukování kompresorem. K půjčení se nabízí lehátka a nebo paddleboardy (u některých kiosků). Většinou nechybí ani nějaké atrakce pro děti jako skákací hrad. A najdou se i prodejci ručníků, nafukovacích kruhů (a hraček), stříkacích pistolek atd.

Kiosků a občerstvení je v areálu dost

Pohled na klidnou hladinu jezera

Dětská pláž

Blízko hlavního vchodu ve středu jezera se nachází i dětská pláž. Ta má mnohem pozvolnější vstup do vody. Skutečně tady budete stačit i 5x dál od břehu, než jinde. Místy je to až komické. Tam kde končí pláž máte vodu na dětské pláži po kolena a o 10 metrů dál po krk. Dohled rodičů je samozřejmě nutný, ale vybudovat pláž pro děti byl skvělý nápad.

Jak se jezeru Lhota dostanete?

Pokud k jezeru pojedete vlastním autem, vydejte se na výpadovku u Černého mostu na Brandýs nad Labem, odkud je to do Lhoty zhruba 8 kilometrů. Spojení autobusem je málo frekventované, nicméně autobusová zastávka je zhruba 300 metrů od jezera. Pokud budete cestovat vlakem, tak jeďte do obce Dřísy, odkud budete muset dojít 2 kilometry po svých.

S občerstvením zde opravdu není problém

Jezero Lhota ceník

Vstup na koupaliště je plně zpoplatněn. Pro dospělého návštěvníka 100 korun. Dítě zaplatí 50 korun, děti do 6 let mají vstup zdarma. Psi a domácí mazlíčci mají vstup zakázán.
 
Po 17:00 platí zlevněné vstupné 50 kč pro dospělé a 25 Kč pro děti i dospělé.
 
Oproti roku 2020 došlo k zdražení u dospělých +20 Kč a u dětí +10 Kč. V roce 2022 došlo k dalšímu zdražení + 20 Kč dospělý a + 25 Kč za koupání od 17:00 pro dospělé a + 5 Kč za děti od 17:00.
 
* Ceník aktualizovaný k 1.7.2022.

Otevírací hodiny

Areál jezera je oplocený a oficiálně přes léto je otevřen od pondělí do neděle od 6 do 22 hodiny. Samotný areál se uzavírá ve 23:00. Oproti předchozím rokům se provozní doba prodloužila!

Můžete tady zažít i romantické chvilky

Parkování

Cena parkovného vás vyjde na 100 Kč za celý den, za motocykl zaplatíte 50 Kč. Odpolední parkování po 17:00 je zlevněno na jednotnou sazbu pro všechny – 50 Kč.

Parkoviště je opravdu obrovské. Velká část míst je pod stromy, které poskytují stín. Tyto místo se samozřejmě zaplňují jako první. Místa dál od vchodů nejsou krytá vůbec nebo jsou jenom malými nevzrostlými stromy. Pokud je kapacita parkoviště překročena, tak se oficiálně parkuje i na loukách okolo. Někteří dobrodruzi parkují i neoficiálně v polích před areálem, ale to raději nedělejte!

Parkoviště u jezera Lhota

V těch nejteplejších dnech se na 1 kilometru dlouhé příjezdové cestě tvoří kolony, kde můžete čekat třeba i půl hodiny na vjezd na parkoviště. To se stává ale opravdu jenom výjimečně.

A ještě jedno důležité upozornění! Příjezdová cesta je celá zvlněná, jak jí prorůstají kořeny okolních stromů. Takhle vysoké retardéry jste jenom tam neviděli. Jeďte tady proto maximálně pomalu a opatrně.

Kromě jezera Lhota nabízí skvělé koupání také nedaleké koupaliště Mladá Boleslav.

Jezero Lhota závěr

Jezero Lhota je klasickou českou pískovnou, která nabízí skvělé koupání a letní zábavu. Písčité pláže lákají k relaxaci, stejně tak je možné se pohodlně natáhnout do stínu pod vzrostlé borovice. Kolem jezera je nejméně 5 kiosků s občerstvením různého druhu (hamburgery, pizza, saláty). Jezero Lhota nabízí také spoustu možností zábavy. Velká plocha láká k plavání i vodním sportům. Za nás tedy návštěvu Lhoty můžeme jenom doporučit.

Diskuze ke článku