Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrnčířské trhy Beroun 2023 – Jedinečné hrnčířské a řemeslné trhy

Tento rok se bude konat ve středočeském Berouně již dvacátý sedmý ročník přehlídky hrnčířů a řemeslníků. Celá akce se uskuteční 9. a 10. září 2023 a budou zde představena díla hrnčířů a výrobců keramiky z celé České republiky včetně vybraných hostů ze zahraničí. Akce se uskuteční na Husově náměstí v centru města.

Akci doprovodí vystoupení hudebních souborů

Zajímavou přehlídku hrnčířů a řemeslníků doprovodí i několik hudebních skupin a souborů. Hrnčířské trhy v Berouně jsou již tradiční tuzemskou akcí, která je pro každého keramika velkou prestiží.

Hrnčířské trhy nabízí krásné zboží

Vystavovat zde bude 150 českých i zahraničních výrobců keramiky a hrnčířů, kteří při své tvorbě dodržují původní technologii výroby.

Hrnčířské trhy jsou velmi obíbené

Co na trzích všechno uvidíte?

Návštěvníci zde uvidí především ruční práce, užitkovou keramiku a různé formy keramiky, které zdobily domácnosti našich babiček a prababiček.

Na své si zde přijdou i příznivci lidové keramiky či moderní keramiky nebo uměleckého porcelánu. Zcela jistě si tu každý najde svůj oblíbený výrobek, který si vystaví v bytě paneláku, v rodinném domku nebo na zahradě.

Nový hrnek nebo talíř si vybere každý

Berounští hrnčíři byli známí již ve středověku

Berounští hrnčíři patřili k věhlasným a šikovným řemeslníkům již ve středověkých dobách. Známými si stali především tzv. berounským zbožím, což byla kvalitní červeně zbarvená keramika, která byla zdobená bílými přírodními motivy.

Z této keramiky se dokonce pilo a hodovalo při slavné korunovaci českého krále Matyáše léta Páně 1611. Červeně zbarvenou keramiku si rovněž oblíbil císař Rudolf II. nebo šlechtic Vilém z Rožmberka.

Hrnčířskými trhy ožije celý Beroun

Repliky berounské keramiky na Husově náměstí

Slavná berounská keramika se v té době vyráběla pouze a jedině v Berouně. Repliky této jedinečné berounské keramiky si můžete koupit v městském informačním centru, které sídli právě na Husově náměstí.

Komu udělají radost keramické výrobky?

Od keramiky až po proutěné zboží

Mezi vystavovateli narazíte na zvučná i méně zvučná jména. Většina stánků si dala do názvu konkrétní jméno hrnčíře.

Vedle toho však narazíte na stánky s jiným pojmenováním jako například stánek Keramika s úsměvem nebo stánek Vzpomínky na dětství či stánek Keramický svět.

Některé výrobky hrnčířů jsou opravdu originální

Praktické informace

Hrnčířské a řemeslné trhy se konají v sobotu 10. září od 8 do 18 hodin a v neděli 11. září od 9 do 17 hodin. Letošní soutěž keramiků je na téma: zahradní keramika.

Kromě stánků s keramikou se můžete těšit i na stánky s bohatým občerstvením. Za všechny zmiňme stánek se skvělými domácími langošemi či stánek se slanými preclíky nebo kiosek s praženými ořechy.

Hrnčířské trhy Beroun jsou náš tip na výlet!

Hrnčířské trhy Beroun 2023

Skvělá společenská událost, kde můžete strávit hezký čas, dát si něco dobrého a třeba i koupit něco hezkého. Originální řemeslné zboří – především hrnčířské, které nikde jinde nekoupíte. Vše naprostý originál!

Diskuze ke článku