Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Zlenice (zřícenina Hlásky) u Sázavy – Podrobný průvodce

Zřícenina – hrad Zlenice se nachází v malebném prostředí nad řekou Sázavou ve Středočeském kraji.

Zřícenina Zlenice se představuje

Zřícenina Zlenice je situovaná v půvabné přírodě zhruba 4 kilometry po červené stezce od vlakové zastávky Hvězdonice či Čtyřkoly. Nedaleko zříceniny také teče potok Mnichovka.

Z hradu je zřícenina - zachovala se hláska

Dějiny zříceniny

Přesné datum založení hradu Zlenice, kterému se též říká Hláska, je zahaleno rouškou tajemství. Hrad byl vybudován patrně na počátku 14. století. V 15. století byl vojensky obléhán, dobyt a zcela pobořen.

Jméno Zlenice

Název Zlenice je nejprve připomínán roku 1318. V té době se připomíná jméno Oldřicha ze Zlenic. Hrad však dostal pojmenování podle již neexistující středověké osady Zlenice, která byla situována na druhém břehu Sázavy.

Vyhlídka na zříceninu hradu Zlenice

Hrad Zlenice byl pravděpodobně založen v první polovině 14. století. Dějiny stavby však nejsou příliš známy. Z historie je pouze známo, že v roce 1465 byl hrad zcela zpustošen a pobořen.

Gotický hrad byl zřejmě zpustošen v době válečných tažení českého krále Jiřího z Poděbrad. Z hradu zůstala v současnosti pouze nevelká ruina, která se podle hlavního zbytku věže lidově nazývá Hláska.

Nechybí informační tabule a obrázky

Hrad Zlenice v tvorbě Josefa Lady

Ruina je v současnosti pečlivě udržována díky členům Sdružení Zlenice a Klubu přátel hradu Zlenice.

V areálu zříceniny se pořádají rovněž občasné akce zaměřené na dějiny tohoto místa.

Známý je taktéž i český román Radovana Šimáčka, Zločin na Zlenicích hradě L.P 1318, který byl rovněž úspěšně zfilmován.

Navíc má hrad Zlenice jedno unikum – proslulý český malíř Josef Lada jeho kontury častokrát použil jako pozadí při tvorbě svých známých „vodnických“ výjevů.

Je to do kopce, ale ne daleko

Nový dřevěný most

U zříceniny byl nedávno vybudován nový dřevěný most, který výrazně zlepšil přístup do jádra areálu hradu. Cech klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky jej uznal jako třetí nejlepší tesařskou stavbu roku 2014.

Návštěvu ruiny doporučuji spojit s výletem na jízdním kole z blízkých Hrusic a pak na kole pokračovat nádhernou cestou kolem řeky Sázavy až do Stříbrné Skalice.

Pěšky se ke zřícenině můžeme dostat kupříkladu od železniční stanice Senohraby po žluté značené značce. Celá cesta trvá pouze dva kilometry.

Schodiště bylo oceněno jako tesařská stavba roku

Otevírací doby a vstupné

Otevírací doba zříceniny Zlenice je celoroční. Vstup do areálu zříceniny je zdarma. Prohlídka zříceniny vám zabere zhruba jednu hodinu. Nejbližší parkoviště je od zříceniny situované zhruba tři sta metrů daleko. Parkoviště není zpoplatněno.

Plánek a podrobnější informace o zřícenině hradu Zlenice

Hrad Zlenice závěrečné shrnutí

Hrad Zlenice respektive jeho zřícenina nabízí hezký výlet nedaleko Prahy. Je opravdu radost si sem udělat výlet, pohlédnout do údolí Sázavy a užít si to tady. Pečlivě udržovaná zřícenina nabízí luxusní a pohodový výlet. Za mě to tady jednoznačně doporučuji!

Diskuze ke článku