
Obec Holašovice se nachází v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. V současné době má obec Holašovice okolo 200 obyvatel. Malá vesnička se díky svým jedinečným vesnických stavením dostala až na prestižní seznam UNESCO a stala se tak oblíbeným cílem výletů.
Vesnice Holašovice se představuje
Holašovice je nádherná jihočeská vesnice s typickým českým selským barokem. Vesnice je hrdá na to, že je zapsána na prestižním Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Stalo se tak roku 1998.
Zdejší krásné selské domy byly například ideální kulisou pro natáčeni filmová verze ikonické Smetanovy opery Prodaná nevěsta.
Poddaní pana Holase
Um a velká nápaditost šikovných venkovských stavitelů je umně zakomponovaná ve zdobených průčelích domů se širokými štíty.
Ty jsou mnohde vyzdobeny lidovými motivy, které dokládají dávnou profesi majitele celého obydlí.
Jak samotné označení obce napovídá, toto místo osídlili v minulosti Holasici, což byli poddaní jistého Holase, od kterého bylo později odvozeno rovněž pojmenování Holašovice.
Obec ze 13. století
Ves je poprvé zmiňována v polovině 13. století. Ekonomický boom české obce 19. století vyvolaný četnými hospodářskými reformami společně s dalšími podněty předznamenal velkou stavební aktivitu a přestavbu dosud převážně dřevěných venkovských statků.
„Zlaté“ 19. století
V téměř zcela zděných Holašovicích se tento stavební boom projevil v letech 1840 až 1885, kdy byly velké dřevěné stodoly rekonstruovány. Hlavním tahákem byla reprezentace movitého selského stavu, která vyústila v genezi unikátního fenoménu tzv. selského baroka, který je na půdě Evropě zcela jedinečný a ojedinělý.
Právě Holašovice jsou „zlatým“ příkladem této ojedinělé lidové stavební tvorby. Jejich soudobá podoba mapuje vzhled typické jihočeské vesnice z časů okolo poloviny 19. století.
Popis usedlostí
Holašovice mají celkem 120 budov. Jedná se převážně o stodoly, sýpky, chlévy a maštale. Nejstaršími stavbami v obci jsou pak dva pozoruhodné středověké špýchary, které se datují do počátku 19. století.
Za pozornost stojí rovněž studna s dřevěnou pístovou pumpou či selský dvůr, který má číslo popisné šest. Tento dvůr je selským sídlem už od roku 1530. Dvůr je zároveň dobovým Muzeem jihočeské vesnice a nabízí projížďky na koni plemene Hafling či výletní projížďky v kočáře. Součásti dvora je taktéž stylová ubytovna. Ubytovna má část s názvem Zelnice a část s pojmenováním Čeledník.
Další zajímavosti obce
Vedle selského baroka je na katastru obce ještě k vidění novodobý kromplech, který se skládá z dvaceti pěti balvanů různých velikostí a tvarů. Kromplech byl realizován v roce 2008.
Holašovice závěrečné shrnutí
Vesnice Holašovice je opravdu krásnou a jedinečnou ukázkou dřívější architektury vesnice. Je opravdu radost pohledět na romantickou vesničku plnou opravených a barevných domečků. Holašovice jsou unikátní jako celek se svou návsí a i drobnými detaily. Je to skutečně malá vesnička, tak i s nedalekým Stonehenge ji projdete nejdéle za hodinu. Za nás můžeme výlet do Holašovic jenom doporučit, z Českých Budějovic je to sem opravdu kousek.