Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně – Průvodce unikátní památkou

Vodní přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně najdete na mapě České republiky na severu Moravy, konkrétně v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně se představuje

Zajímavá tuzemská technická rarita je pro všechny zájemce k vidění v jarních a letních měsících.

V rámci prohlídky zde můžete nahlédnout do horní nádrže elektrárny, která je situovaná v nadmořské výšce 1 350 metrů nad mořem.

Dlouhé stráně jsou častým turistickým cílem a nejnavštěvovanější elektrárnou Skupiny ČEZ, která v současné době u nás funguje.

Dlouhé stráně je unikátní technická stavba

Dvě varianty výpravy

Do přečerpávací elektrárny se můžete dostat autobusovou variantou dopravy nebo turistickou verzí, která obsahuje výjezd exkluzivní šestisedačkovou lanovkou, která má svou cílovou stanici na vrcholu Medvědí hory.

Z této hory je to k elektrárně pouze 4 kilometry. Cesta od lanovky vede po krásně asfaltce.

Pohled na nádrž elektrárny je epický

Informace o lanovce

Lanovka je zajímavou variantou celodenního výletu, který si navíc můžete okořenit i zdravou procházkou hezkou přírodou Jeseníků.

Nejnavštěvovanější elektrárna skupiny ČEZ

Výlet je vhodný i pro rodiny s malými dětmi, protože od horní stanice lanovky až k nádrži se můžete bez problémů dostat i s kočárky.

Pro starší turisty je zde navíc k dispozici kyvadlová doprava autobusem. Pod korunou hráze vás pak mile překvapí dobře zásobovaný kiosek, informační centrum a moderní toalety.

Pohled na hladinu přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Webové stránky Dlouhých strání

Z organizačních důvodů se zájemci o prohlídku musí dopředu nahlásit na internetových stránkách Dlouhých strání.

Každý den může vodní elektrárnu navštívit až 10 exkurzí.

Hladina nádrže se v průběhu roku hodně mění

Otevřeno je od 8 do 16 hodiny a exkurze začínají vždycky v celou hodinuNástupním místem, kde exkurze začíná, je prodejna sportu v areálu Kouty. Psům je na prohlídku vstup zakázán.

Turistická cestička na vrcholu kopce

Popis exkurze

Od prodejny sportu pojedete společně s průvodcem speciálním autobusem do areálu elektrárny, kde v informačním centru uvidíte dokumentární film a vyslechnete si výklad průvodce.

Spolu pak navštívíte podzemí a kavernu elektrárny. Pak se znovu autobusem převezete k dolní nádrži a následně do lyžařského areálu Kouty.

V zimě jsou snad Dlouhé stráně ještě krásnější

Ceny a doba exkurze

Celá exkurze trvá zhruba 2 půl až 3 hodiny. Cena exkurze stojí 125 korun, za dopravné pak zaplatíte 185 Kč, takže celý výlet vás vyjde na 310 korun.

Pokud si jízdenku objednáte a zaplatíte přes internet, tak vás vstupenka vyjde na 115 korun a dopravné na 170 korun, takže celý výlet vás bude stát 285 korun.

Děti pak mají slevu, v prvním případě za dítě zaplatíte 95 a 170 korun, v druhém případě 85 a 155 korun.

Další zimní obrázek

Dlouhé stráně závěr

Elektrárna Dlouhé stráně je velmi mladou stavbou, přesto už nyní se jedná o unikátní technickou památku. Pohled na seříznutý kopec je opravdu monumentální.

Je to panorama skoro jak z jiné planety. Dlouhé stráně nabízí unikátní možnost prohlídek a věřte, že tento výlet za to opravdu stojí. Je to čirá nádhera!

Nenechte si tuto možnost ujít!

Diskuze ke článku