
Chráněná krajinná oblast České Středohoří se rozkládá na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Je to nádherná a velmi charakterní krajina, která zaujme nezměrnou přírodní krásou, zajímavými památkami a kulturami. Jsme nadšeni, že máme tu obrovskou čest vás zde provést.
CHKO České Středohoří se představuje
CHKO České středohoří se rozprostírá na ploše 1063 kilometrů čtverečních. Na první pohled z velké dálky zaujme dynamickým reliéfem tvořeným vlnitým pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelých hornin, často zakončených troskami středověkého hradu nebo tvrze.
Popis chráněné oblasti
Chráněná krajinná oblast České středohoří je druhou největší chráněnou oblastí na našem území.
Pro zdejší krajinu je typická kuželovitá podoba kopců jsou plodem třetihorní vulkanické činnosti, která vytlačila na povrch vyvřeliny čedičového typu, takže zdejší příroda je plná kup a příkrovů.
Na území se vyskytuje 43 maloplošných chráněných území, které mají velmi dobře zachované své vlastní ekosystémy.
Nejvyšší hora – Milešovka
Při návštěvě Českého Středohoří si rozhodně nenechte ujít výšlap na nejvyšší horu Milešovku, která má 837 metrů nad morem.
8 přírodních památek a 120 památných stromů
Celkem 8 národních přírodních památek se nachází v CHKO České Středohoří. Jedná se kupříkladu o Bořeň, Bílé stráně, Borečský vrch, Březinské tisy či Kamenné slunce.
Dále tu najdeme 12 přírodních rezervací, 18 přírodních památek a 120 památných stromů. Mezi ty nejznámější památné stromy patří tis u svatého Jakuba, což je jeden z nejmohutnějších tisů červených na našem území.
Fauna a flora Středohoří
Speciální přírodní podmínky jsou hlavním důvodem, proč je České středohoří bohaté na velké množství tuzemských druhů rostlin a živočichů. Typická jsou zdejší společenstva sutí, kde se vyskytuje několika desítek druhů, které jsou v rámci České republiky prohlášeny za silně ohrožené živočichy.
Jedná se především o raka kamenáče, lososa nebo vydru. Z ohrožených rostlin se zde vyskytuje kavyl olysalý, zvonovec liliolistý a střevíčník pantoflíček.
České Středohoří je Zahrada Čech
Díky dobrým přírodním podmínkám bylo České středohoří velmi brzy kultivováno lidským faktorem. Od půlky 19. století se zde začaly sázet ovocné stromy, takže v současné době se Českému středohoří neřekne jinak než úrodná zahrada Čech, podle které se koná i stejnojmenný „Zahrada Čech“ festival v Litoměřicích.
Významným vodním zdrojem je zde především řeka Labe, která pozitivním způsobem přispívá k úrodnosti celého kraje.
Lidová sídla a historické památky
Během staletí se tu vyvinula idylicky utvářená krajina, která je protkaná velkým množstvím lidových sídel. Krajinu také zdobí pěkné historické pamětihodnosti.
Mezi ty nejznámější patří vznosný hrad Hazmburk, což je z velké dálky viditelná zřícenina gotického hradu, který se nachází u vsi Klapý. Ze středověkého hradu zbyly dvě mohutné válcovité věže, přičemž jedna se jmenuje Bílá a druhá Černá.
CHKO České Středohoří závěr
České Středohoří je moje srdeční záležitost. Je to úžasné místo. Jedno z nejkrásnějších v naší zemi. Ostře řezané kopce kontrastují s jemnou zemědělskou krajinou. Řeka Labe líně vinoucí se směrem k státní hranici. Do toho úžasné památky – zříceniny na vrcholcích, zámky pod kopci, bohaté vinice, jedinečné vyhlídky, kouřící Milešovka i bohatá historická města. Zkrátka nádhera!