Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Čertovy hlavy a další skály v okolí Želíz

Blízko Liběchova u obce Želízy objevíte monumentální a pozoruhodné skalní skulptury. Řadu zajímavých a nevšedních reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal český nadaný sochař Václav Levý.

Čertovy hlavy se představují

Čertovy hlavy jsou devět metrů vysoké skalní reliéfy dvou velkých čertovských hlav vytesaných do pískovcových kusů v krásném borovém lese, který se nachází nad obcí Želízy v okrese Mělník.

Monumentální Čertovy hlavy

Z hlediska gigantických rozměrů se jedná v českých podmínkách o nesporně unikátní a výjimečné dílo. Sochy ve skále jsou však vlivem povětrnostních podmínek již ve špatném stavu a potřebovaly by již opravit.

Dílo sochaře Václava Levého

Jde o výjimečné dílo českého sochaře Václava Levého, které zhotovil v letech 1841 až 1846. Václav Levý vařil na nedalekém liběchovského zámku a později se stal nadaným sochařem, který stál u kořenů moderního sochařství u nás.

V okolí vytesal Václav Levý i spoustu dalších soch

Kromě obřích hlav v borovém lese vytesal Václav Levý ještě sochy Blaník, Jan Žižka a Prokop Holý, které najdete v malé jeskyni Klácelky na katastru obce Liběchov.

Sochy Václava Levého v Praze

Na sochy Václava Levého se však tak můžete podívat v Praze. Jeho pozdější povedené sochy naleznete například v katolickém kostele sv. Karla Boromejského a v chrámu sv. Víta v Praze.

Výhled od Čertových hlav směrem na Želízy

Jak se k Čertovým hlavám dostanete?

K Čertovým hlavám dojdete po modré turistické značce od obecního úřadu v Želízech. Modrá turistická značka vás také zavede k jeskyni Klácelka, kde kromě již zmiňovaných soch od Václava Levého najdete ještě sochu Zdeňka Zásmuckého a malých trpaslíků vyrábějící zbraně pro bájné Blanické rytíře.

Jeskyně ukrývá symboly lidských vlastností ve zvířecích formách podle bajek Františka Matouše Klácela. Odtud pochází také název jeskyně. Při vycházce po modré turistické značce narazíte ještě na pěkně vytesaného hada nebo přeťatou sekeru či zajímavou žena s harfou.

Parkování a popis trasy

Své auto můžete bez problémů zaparkovat na okraji obce Želízy. Z okraje obce se pak vydáte po modré turistické značce. Ta vás po lesní pěšince spolehlivě zavede až k Čertovým hlavám. Terén je kopcovitý a z počátku velmi prudký. Není to ale daleko a Čertovy hlavy budete mít neustále před sebou.

I dnes působí opravdu strašidelně

Existuje i kratší varianta cesty, kterou doporučuji pro výlet s malými dětmi. Své auto necháte u bytovek v obci Želízy a pak se pozvolnou pěšinou vydáte k Čertových hlavám po jižní straně kopce.

Cesta není tak dlouhá ani tolik náročná jako první zmiňovaná varianta. Určitě však nechoďte po nevyznačených cestách, protože v celém okolí Čertových hlav jsou velmi nebezpečné propady.

Na vrcholku hlav

Čertovy hlavy

Čertovy hlavy jsou opravdu monumentálním sochařským dílem. Na hlavách se sice už nutně podepsal zub času, ale stále jsou dobře rozeznatelné a krásné. V okolí se navíc nachází spousta dalších soch a krásná příroda. Tuto část Kokořínska si tak rozhodně nenechte ujít, protože procházka zde vás naplní energií jako málo co jiného.

Diskuze ke článku