![Časový posun – Vysvětlení, mapa Evropa, USA, Rusko](https://hotelove.cz/wp-content/uploads/2020/06/casova_pasma_nahled.jpg)
Znát časová pásma je důležité především pro turisty a cestovatele. V naší malé vlasti to sice většinou není důležité, pokud člověk zrovna necestuje na východ od naší vlasti nebo západně alespoň do Velké Británie nebo Portugalska.
Pokud však máte namířeno dále, tak znát časová pásma přijde určitě vhod.
Časový posun a pásma
Časová pásma jsou administrativně vymezené hranice, které mají stejný čas. Přechod mezi pásmy pak znamená změnu času na hodinkách – nejčastěji o jednu hodinu.
Rozlehlejší země mají několik časových pásem
V rozlehlejších zemích je však zcela obvyklé, že mají hned několik časových pásem. Snahou totiž je, aby ve dvanáct hodin v poledne bylo zhruba tehdy, když Slunce vystoupá na obloze nejvýše.
V Rusku je časové rozpětí od východu země až po západ celých 10 hodin, takže posouvat si čas na hodinkách je zde velmi příhodné a praktické. Podobná situace je také v Austrálii, kde je znalost časových pásem rovněž žádoucí.
Přečtěte si také článek o časových pásem.
Časový posun při cestování letadlem
Přehled o časovém posunu nejvíce oceníte, když pojedete na svou vysněnou exotickou dovolenou. Jako příklad si můžeme uvést oblíbené Thajsko. Na cestě do Thajsko strávíte v útrobách letadla celkem 10 hodin.
Během letu se však připravte na časový posun, který je v létě okolo 5 hodin, v zimě okolo 6 hodin.
Jako druhý příklad nám může posloužit let do vzdálené Austrálie, která se rozkládá na třech časových pásmech. Časový posun Austrálie vůči České republice je v době letního času 8 hodin a v době zimního pak rovných 10 hodin.
Pokud si tedy budete s někým z Austrálie chtít zavolat přes Skype, pak je potřeba tento fakt zohlednit, jinak byste mohli někoho nepříjemně probudit nebo se prostě nedovolat.
Proč se děje časový posun?
Časové pásmo je ta část Země, která užívá stejný shodný čas. V minulosti používali lidé přesný sluneční čas, který má však velkou nevýhodu, protože se odlišuje od místa k místu.
S rozvojem rychlé letecké dopravy a komunikace byla tato velká nevýhoda stále výraznější, takže se postupně přešlo na pásmový čas, který je pro cestování po světě mnohem lepší.
Časový posun mapa – Evropa, USA, Rusko
Časová pásma pro Evropu, USA, Ruska jsou různé. Více se dozvíte na mapách v tomto článku.
Sluneční čas
Na závěr si ještě něco řekněme o slunečním čase, který udává životní rytmus člověka a který je určen postavením Slunce na obloze. Vlivem rotace Země a jejího oběhu kolem Slunce dělá Slunce zdánlivý pohyb denní a roční.
Chvíle, kdy vrcholí, se jmenuje pravé poledne, což je situace, kdy Slunce je v horní kulminaci, přesně nad jižním bodem obzorníku.
Obdobně se vyskytuje i dolní kulminace v okamžiku pravé půlnoci, což je pro změnu situace, kdy Slunce je pod obzorem, přesně pod severním bodem obzorníku. Čas mezi dvěma po sobě jdoucími půlnocemi se jmenuje pravý sluneční den.
Časový posun závěr
Na časových pásmech není nic těžkého. Celkově je to ale velmi fascinující a zajímavé téma. Je zajímavé jak si člověk ohnul geografii podle svých zájmů – politických hranic států. Věříme, že vám přijdou vhod i naše kvalitní mapy, které vám ukáží časová pásma pro Evropu, USA, Rusko, zkrátka celý svět.