Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tvrz Stachelberg – jedinečná vojenská pevnost v Krkonoších

Tvrz Stachelberg je impozantní obranná tvrz, kterou najdete na Babí u Trutnova v Královéhradeckém kraji.

Tvrz Stachelberg se představuje

Dělostřelecká tvrz byla vybudována v letech 1935 až 1938 a měla být po svém dodělání největší a nejspolehlivější dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému.

V současné době tvoří bývalé staveniště tohoto velkolepého vojenského komplexu důležitou stavebně-historickou pamětihodností.

Pohled na pevnost Stachelberg

Popis tvrze

Pevnost se zajímavou expozicí a důmyslným podzemím je přístupná pro turisty v pěchotním srubu T-S 73.

Je to jediný vybetonovaný objekt na celé pevnosti, který se může pyšnit tím, že jeden ze tří největších pěchotních srubů československé pevnostní výstavby.

Stachelberg je oblíbeným výletním cílem

Pevnost je ukázkou umění prvorepublikového stavitelství

Popis expozice tvrz Stachelberg

Jádro celé expozice tvoří především dobové výkresy, plány a současné fotografie. Zajímavou součástí celé výstavy jsou pak trojrozměrné exponáty včetně pěchotních zbraní.

Třešničkou na dortu celé výstavy je nepochybně plastický stůl o rozměrech 8×2,5 metru, který věrně zachycuje dělostřeleckou tvrz Stachelberg po dostavbě v roce 1938.

Střílna pevnosti Stachelberg

Unikátní podzemí

Podzemí Stachelbergu je svým rozsahem zcela unikátní. Jedná se dohromady o 3,5 kilometrů důmyslně a nápaditě vybudovaných podzemních chodeb a sálů. Všechny chodby se pohybují od 25 až 60 metrů pod povrchem.

V podzemí mělo být umístěno týlové zabezpečení pro 800 bojeschopných vojáků včetně kasárny, velitelství pevnosti, elektrárny a skladů munice.

Tvrz Stachelberg cesta do útrob

V současnosti je zpřístupněno zhruba tři čtvrtě kilometrů rozestavěného podzemí. Návštěvník tak má jedinečnou možnost vidět část rozsáhlých podzemních prostor v různých úsecích výstavby.

Podzemní hala

Návštěvníci v unikátním podzemí dále uvidí zcela vylámanou chodbu s dochovanými pozůstatky dřevěných výztuží pro betonářské činnosti. Turisté pak s průvodcem dojdou pod dělostřeleckou věž 75 v „podzemní hale“.

Podzemí tvrzi Stachelberg je opravdu hodně zajímavé

Je to unikátní sál na bezpečné uskladnění munice, kde je na několika panelech vyobrazena historie celého objektu s dobovými černobílými fotografiemi.

Další tipy pro turisty

Sestava dělostřelecké tvrze se skládá z 12 povrchových objektů. Z nich bylo celkem jedenáct napojeno na rozsáhlý a důkladný podzemní systém.

V rámci expozice byly obnoveny i zákopy

Dvanáctý poslední objekt, dělostřelecká pozorovatelna na kótě Baba, měla být vystavěna jako zcela izolovaný vojenský objekt.

V letošním roce 2020 tvrz Stachelberg nabídne zcela novou druhou trasu s odborným průvodcem, která turisty provede po okolí pěchotního srubu. Na této nové trase uvidíte několik menších objektů lehkého opevnění a znovu obnovené zákopy z roku 1938.

Ještě jeden pohled na tvrz Stachelberg

Tvrz Stachelberg závěr

Vojenská pevnost Stachelberg je unikátní vojenský komplex, který se zachoval v téměř původní kráse. Je to opravdu unikátní objekt, u kterého člověk získá obrovský respekt před uměním stavařů za první republiky. Za nás vám tedy můžeme návštěvu tvrzi Stachelberg jenom doporučit.

Diskuze ke článku