Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Burgas kompletní průvodce – Letiště, počasí, vše co potřebujete

Burgas je populární přímořské letovisko u Černého moře, které na mapě Bulharska najdete u Burgaské zátoky zhruba 134 kilometrů od Varny.

Burgas se představuje

Bulharský Burgas je znám svým příjemným klimatem a zejména teplým mořem s hutným pískem s léčebnými účinky. Současný Burgas se může pyšnit atraktivními hotelovými komplexy a širokou možností zábavy i sportů.

Pro mnoho turistů je Burgas hlavně přestupní destinace. Je tady mezinárodní letiště, ze kterého autobusy rozváží turisty po celém jižním bulharském pobřeží. Třeba do oblíbených letovisek jako je Primorsko, Kiten nebo Sozopol.

Živé ulice v centru Burgasu

Mořské letovisko nabízí celou řadu vodních sportů a atraktivních dětských hřišť. Pro romantiky nebo zamilované páry je zde také možnost procházek po dlouhých promenádách lemovaných udržovanou zelení rozkvetlých květinových záhonů, keřů a stromů.

Krásné kostely jsou velkou zajímavostí Burgasu

Burgas má mnoho zajímavých zákoutí

Krátce z historie

Prvními obyvateli Burgasu byli starověcí Thrákové. Později pak Burgas objevili Římané, aby zde založili malou vojenskou kolonii, kterou pojmenovali Deultum. V období středověku zde byla postavena tvrz Pirgos, která byla dlouhou dobu využívána jako strážní věž.

Typická ulička v centru města

Ve středověku bylo město nazýváno Ahelo Burgas. Teprve po osvobození z osmanského područí v 17. století obdrželo označení Burgas, které městu u Černého moře zůstalo dodnes.

V 17. a 18. století byl Burgas již malým městečkem, které se postupně rozšiřovalo a stalo se z něj turisticky přitažlivé a hojně navštěvované centrum jižní oblasti Černého moře.

Burgas je hodně zelené město

Park "Sea Garden" u pobřeží je velmi oblíbený

Burgas a jeho památky

Burgas je hlavně městem starobylých kostelů a pravoslavných klášterů. Za všechny jmenujme například chrám Svaté panny, Sv. Ivana Rilského, Sv. Cyrila a Metoděje nebo pozoruhodný Arménský kostel s vykousanou stříškou.

Burgas nabízí i skvělé koupání

V Burgasu taktéž najdete několik archeologických nalezišť. Jedná se především o pozůstatky římského města Deultum, které založil římský císař Vespasian v prvním století po Kristu jako vojenskou kolonii pro římské vojenské veterány.

Mnoho památek je soustředěno v archeologickém muzeu Burgas v centru města, která má velmi dobré hodnocení.

Zdejší molo je přes 200 metrů dlouhé

Pláž u letoviska

Hlavní pláž v Burgasu najdete pod Nadmořským parkem (Sea Garden), který se kaskádovitě a romanticky zvedá nad pláží. Okouzlující park tak společně s pláží vytváří překrásnou oázu klidu a pohody v městském prostředí. Todle je mimochodem asi nejoblíbenější místo v Burgasu. Park nabízí spoustu krásných zákoutí pro sport, pikniky, hraní si s dětmi. Je tady mnoho barů, restaurací, stánků a různých drobných atrakcí.

Pláž je dostatečně prostorná a široká. Disponuje veškerou turistickou vybaveností a je pokrytá tmavším pískem, který je příjemný na procházky kolem moře.

Velkou atrakcí je přes 200 metrů dlouhé molo, po kterém jsou opravdu nádherné procházky.

Pohled z konce burgaského mola

Nákupy

Pro milovníky nakupování je tady především obrovský obchodní dům Mall Galleria Burgas na adrese: Yanko Komitov Str. 6, Burgas 8000. Tady nakoupíte opravdu vše.

Pláž v Burgasu je opravdu velmi příjemná

Burgaské letiště

Burgaské letiště je mezinárodní letiště se samostatnou budovou, které je od centra Burgasu vzdálené 10 kilometrů. Kolem letištní budovy jsou situované krásné parky a parkoviště.

Letiště má celkem 2 terminály a v letištní hale najdete rychlé občerstvení, kavárny, duty-free obchody a směnárny. Zhruba každou půl hodinu odjíždí z areálu letiště městská hromadná doprava do Burgasu. Jedná se o autobus číslo 15.

V létě to tady opravdu žije

Po většinu roku je to klidné letiště. V hlavní turistické sezoně, ale doslova praská ve švech. I na to jsou tady ale připraveni – jeden z terminálu je tady doslova nafukovací jenom s plachtovou střechou.

Romantické zákoutí v centru Burgasu

Burgas závěrečné shrnutí

Burgas je hodně zajímavé města. Oblíbené letovisko, přestupní bod (díky letišti), ale také živé bulharské město. Tady skutečně žijí místní, a ne všichni se orientují jenom na turismus.

Díky tomu tady můžete poznat opravdu autentické Bulharsko jaké doopravdy je. A to je opravdu velký zážitek. Burgas je plný paneláků a betonu, stejně tak má ale malebné historické jádro a určitou dávku sympatické ledabylosti.

Zdejší pláže jsou také velmi hezké a užijete si tady krásné koupání.

Burgas má i mnoho velkých hotelových komplexů

Zábavná fontána v centru města Burgas

Centrum města Burgas v Bulharsku

Pěší promenáda v centru města Burgas

Samozřejmě nemohou chybět ani obří paneláky

Diskuze ke článku