Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Naučná stezka Bílá Opava – s dětmi, v zimě, aktuálně

Naučnou stezku kolem říčky Bílá Opava najdete v Jeseníkách, které jsou rozprostřeny na území Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Nejbližší obcí naučné stezky je Karlova Studánka.

Naučná stezka Bílá Opava se představuje

Naučná stezka Bílá Opava vede četnými malými mosty, schodišti a lávkami po březích Bílé Opavy, což je nejkrásnější horská bystřina moravskoslezských Jeseníků.

13 informačních tabulí

Na naučné stezce uvidíte několik úžasných vodopádů, nádherných kaskád, bizarních skalních útvarů a romantických zákoutí jehličnatého pralesa.

Naučná stezka Bílé Opavy

Dále zde narazíte na třináct informačních tabulí, které vám nabídnout základní informace o místní přírodě této unikátní rezervace. Stezka měří 6 kilometrů a vede bezprostředně kolem nádherných vodopádů.

Bílá Opava je nádherná i v zimě!

Geologická stavba

Charakter celého hluboce zaříznutého údolí Bílé Opavy je závislý od geologické struktury, která se tady postupně vyvinula.

Vrchní část je tvořena hlavně rulami, spodní část křemenci a břidlicemi. Všechno to jsou transformované horniny vzniklé z dávných mořských usazenin.

Romantické údolí je plné peřejí a vodopádů

Naučná stezka je dlouhá přes 6 kilometrů

Jak údolí vzniklo?

Na utváření zaříznutého údolí v posledních tisíciletích participovala zejména voda, sníh a led. Různorodost hornin, jejich nesystematické vrásnění i rozdílná schopnost větrání a odolávání vodního vymílání však způsobila, že samotné jeho dno bylo vyhloubeno velmi nerovnoměrně.

Tím vznikly nejenom mnohé dravé peřeje a vodopády současné bystřiny, ale i skalní výstupy na úpatích svahů na obou březích.

Stezka je perlou Jeseníků

Popis vodopádů

Bílá Opava pramení na jižním svahu nejvyšší hory Jeseníků, Praděda. Kromě Pradědského a Ovčárenského potoka do ní přitéká v horní části několik malých potůčků, která nemají vlastní jména.

Největší vodopád najdete u čtvrté informační tabule. Jeho výška činí 7,9 metrů. Bystřina tímto největším vodopádem překonává na tomto úseku 40 metrů výškový rozdíl celkem 16,4 metrů.

Stezka je dobře značená i udržovaná

Obří hrnce

Zajímavostí naučné stezky jsou tzv. obří hrnce, které v České republice ještě uvidíte na krkonošské Mumlavě nebo na Šumavě.

V Jeseníkách jsou však zcela unikátní. Jedná se o mísovité prohlubně, které mají v průměru několik decimetrů. Obří hrnce jsou hluboké několik centimetrů a vznikaly vymíláním ruly kroužícím se pohybem vody a vodou odnášených částic hornin.

Bílá Opava má spoustu nádherných zákoutí

Časová náročnost

Naučnou stezku Bílá Opava lze absolvovat v kteroukoliv roční dobu. Vstup na stezku je zcela zdarma. Stezku můžete pohodovým krokem zvládnout za tři hodiny. Stezku můžete absolvovat se svými psy, pouze žlutá trasa je vhodná pro nebojácné a zdatné psy.

Pohled do údolí Bílé Opavy

Naučná stezka Bílá Opava závěr

Říčka Bílá Opava je sice nejmenším ze tří zdrojnic řeky Opava, ale snad tou nejkrásnější. Krásné údolíčko plné vodopádů, kaskád a peřejí rozhodně stojí za vidění. Je to perla jeseníků! Divoká a nespoutaná příroda sálá obrovskou krásou. Návštěvu si rozhodně nenechte ujít.

Diskuze ke článku