Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Baťův kanál – Mapa, ubytování, půjčovny (kompletní průvodce)

Baťův kanál je průplav, který spojuje moravská města Otrokovice a Rohatec. Nachází se na území Jihomoravského, Zlínského a Trnavského kraje.

Baťův kanál se představuje

Baťův kanál byl postaven ve 30-letech minulého století. Stavěl se celkem 4 roky. V počátku své existence kanál sloužil k přepravě hnědého uhlí z Ratíškovických dolů, které byly ve vlastnictví firmy Baťa do elektrárny v Otrokovicích.

Technické parametry

Baťův kanál byl v minulosti využívat pro nákladní dopravu, nyní je využíván pouze pro rekreační dopravu. Jeho splavná délka je zhruba 60 kilometrů, přičemž šířka činí 12 metrů a hloubka 1,5 metrů.

Baťův kanál v létě žije

Rozdíl výšek na celém kanále vyrovnává 13 zdymadel, hladinu vody pak udržuje 13 jezů. Na vodní cestě se nachází celkem 23 mostů, 8 přístavů a 16 přístavišť.

Z unikátních technických zařízení pak na Baťově kanále můžete vidět výklopník uhlí v Sudoměřicích a lanovku pro přetahování člunů ve Vnorovech.

Na vodě potkáte plavidla všech velikostí

Jednotlivé úseky

Vodní cesta je rozdělena na 2 hlavní úseky. První úsek po řece Moravě měří 27 kilometrů. Druhý úsek po Baťově kanálu je dlouhý 24,8 kilometrů.

Kanál je unikátní technická památka

Historie stavby kanálu

Výstavba Baťova kanálu byla na svou dobu náročná a složitá. Kromě plavebních komor musela být vybudována celá řada technicky obtížných zařízení.

Mezi nejnáročnější stavby lze zařadit zvedací železniční mosty a jezy s automatickou regulací výšky hladiny ve zdrži. Technicky pozoruhodný je rovněž výklopník vagónů s lignitem na lodě u Sudoměřic.

Na kanálu je 8 přístavů a 16 přístavišť

Kolem Baťova kanálu je mnoho zajímavých staveb

Vodní cesta pro rekreační účely

Baťův kanál je v současnosti využíván především k rekreačním účelům. Kanál je v provozu od května do září. V jarních a letních měsících můžete absolvovat skupinové rekreační plavby kanálem.

Pohled na Baťův kanál z výšky

Brouzdat vodní cestou můžete také na vypůjčeném nebo vlastním člunu.

Pokud si člun půjčíte, tak můžete sami plout romantickou lužní přírodou a zároveň poznávat ptačí rezervace. Svůj člun můžete navíc nechat na jednom z mnoha přístavišť a zajít si na skleničku dobrého slováckého vína.

Bez komor by to tady nefungovalo

Půjčovna lodí

Velkou půjčovnu lodí a rekreačních hausbótů najdete ve Veselí nad Moravou. Půjčit si zde můžete rekreační hausbót nebo výletní plavidla.

Většina lodí je pro 6 až 8 osob. Lodě lze rezervovat na určité hodiny nebo na celý den. Ve Veselí nad Moravou funguje také půjčovna jízdních kol.

Po cestě vás čeká mnoho příjemných zastávek - třeba na víno

Komentované projížďky

Pro komentované projížďky je vhodný přístav ve Strážnici, kde můžete nastoupit na vyhlídkovou loď Ámos, která pojme 45 osob. Z vyhlídkové lodě Ámos tak uvidíte zámecký park ve Strážnici, centrum města nebo skanzen.

V rámci plavby proplujete plavební komorou a dozvíte se základní informace o historie a současnosti Baťova kanálu.

Baťův kanál je pro turisty ráj

Baťův kanál závěrečné shrnutí

Baťův kanál je unikátní stavba. U nás moc nemá obdoby! Tady se může kapitánem stát každý, a tak trochu se navnadit, jak se jezdí například na kanálech v Holandsku. Je to pěkný zážitek ať už zvolíte krátkou plavbu nebo se k Baťovu kanálu vydáte na celou dovolenou.

Diskuze ke článku