Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sudety mapa a hranice v roce 1938

Sudety původně označovaly geomorfologickou jednotku Krkonošsko-jesenické subprovincie. V němčině se říkalo Sudeten a polštině Sudety. Dříve se o této části země běžně mluvilo jako o Sudetském pohoří. Sudety mapa vás provede.

Oblast byla po staletí osídlena převážně Němci, což ve 20. století vyvolalo řadu konfliktů. Na počátku druhé světové války toto území připadlo třetí říši. Na jejím konci došlo k vysídlení německého obyvatelstva.

Pojem Sudety

Postupně tak pojem Sudety zobecněl a začal se používat pro označení celého pohraničí tehdejšího Československa, které bylo obýváno Němci. Regiony Karlovarska, Ústecka a Liberecka ostatně tvořili největší část rozlohy Sudet a byly také nejbohatší (díky rozvinuté industrializaci). Proto se jméno Sudety začalo používat pro celé pohraničí.

Moderní historie

Už při formování první Československé republiky se pokusily Sudety vzbouřit a připojit se k Německému Rakousku. Tento protest byl však násilně potlačen a území se stalo součástí Československa.

Tato křivda, ale přetrvala i v následujících dekádách a vedle k zformování Sudetoněmecká strany. Vzestup Hitlera pak umožnil pak umožnil odtržení těchto území, která byla po celá staletí nezpochybnitelným územím Českých a Moravských zemí.

K odtržení Sudet došlo na základě Mnichovské dohody z 29. září 1938. Sudety se připojily k Německé říši, k čemuž formálně došlo vzápětí 1. října 1938.

Československo tak přišlo o velkou část svého území. Která to byla? To si můžete prohlédnout na následujících mapách.

Mapy Sudet

Která je nejlepší mapa Sudet? Snad ji najdete v následujícím výběru.

Schématická mapa Sudet

Velikost 218 kB, rozlišení 1332 x 921
Zajímavá mapa Sudet zpracovaná spíše z Německé strany. Je to dobová černobílá mapa, přesto je překvapivě přehledná a podrobná.

Schématická mapa Sudet

 

Mapa Sudet podrobná

Velikost 320 kB, rozlišení 1100 x 723
Velmi detailní mapa Sudet, kterou se nám bohužel podařilo sehnat jenom v nižším rozlišení. Jinak by na ní byl vidět opravdu každý detail.

Mapa Sudet podrobná

 

Mapa vývoje Sudet

Velikost 75 kB, rozlišení 960 x 567
Sudety nezmizely ani po mnoha desítkách let. Tyto zajímavé socioekonomické mapy jsou toho jasným důkazem.

Mapa vývoje Sudet

 

Slepá mapa Sudet

Velikost 82 kB, rozlišení 2000 x 1126
Slepá mapa Sudet poslouží hezky k orientaci. Teprve na této mapě vynikne, o jak obrovskou část území jsme tehdy přišli.

Slepá mapa Sudet

 

Sudety mapa ořezaná

Velikost 127 kB, rozlišení 800 x 359
Mapa, která ukazuje ořezanou Československou republiku, tedy to, co na ní na krátkou dobu zbylo, než se stala protektorátem.

Sudety mapa ořezaná

 

Regiony okleštěné republiky

Velikost 296 kB, rozlišení 1920 x 1213
I druhá republika se musela nějak administrativně členit. Jak to bylo bez Sudet se můžete přesvědčit každý na následující mapě. Zajímavé je například členění okresů Praha sever a jih. Dnes přitom máme Prahu východ a západ.

Regiony okleštěné republiky

 

Sudety mapa závěr

Ukázali jsme vám různé mapy Sudet. Všechny si můžete stáhnout, vytisknou a použít pro svojí osobní potřebu. Snad jste se dozvěděli zase trochu víc o naší historii. Snad zapřemýšlíte o této době, které se zdá už tak vzdálená a přesto má důsledky až do dnešních dní, jak trefně ukazuje třetí mapa.

Diskuze ke článku