Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rybník Rožmberk – Největší rybník, krásný v létě i v zimě při výlovech

Rybník Rožmberk najdete kousíček od Třeboně v Jihočeském kraji. Rybník Rožmberk je největším rybníkem v České republice. Svou velkou rozlohou je také nazýván Jihočeským mořem.

Co vědět o Rybníku Rožmberk

Rybník je obrovský, proto přezdívka „Jihočeské moře“ je rozhodně na místě. Rybník vybudoval v letech 1584 až 1590  slavný rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk je situován dva kilometrů severně od Třeboně.

Rožmberk je největší rybník u nás i ve světě

Technické parametry

Rybník Rožmberk má úctyhodné parametry. Už jenom hráz rybníka je dlouhá 2 430 metrů. Na výšku má hráz 10 metrů, na šířku pak 55 metrů.

Kolem hráze rostou duby, které mají stáří 150 až 400 let. Rybník měl v minulosti rozlohu 1060 ha, ale jelikož se rybám daří spíše v mělkých vodách, jeho hladina se snížila.

Klidná hladina rybníka Rožmberk nedaleko Třeboně

Největší rybník na světě

Rybník u Třeboně má i své světové prvenství. Pokud se pod pojmem rybník rozumí lidmi důmyslné postavené zařízení, které je opatřené hrázemi umožňující napouštění a vypouštění vody, tak je Rožmberk suverénně největší rybník ve své kategorii na světě.

Slavný výlov Rožmberského rybníka probíhá jednou za 2 roky

Geniální dílo své doby

Jakub Krčín rybník vybudoval a současně vystavěl Novou řeku, která se na tzv. rozvodí odděluje od řeky Lužnice a odvádí značnou část vody z povodí Lužnice do povodí Nežárky a důmyslně tak ochraňuje rybník Rožmberk před zničujícími záplavami.

Rybník byl hotov v roce 1590 a od těch čas je vzorovým příkladem pro všechny další rybníky, které se měly v českých zemích postavit.

Po červené značce je krásná procházka

Rybník odolal i povodním v roce 2002

Objem zadržované vody je zhruba 6,2 milionů metrů krychlových. Při velkých povodních v roce 2002 rybník Rožmberk zachytil desetinásobek svého objemu.

Těleso hráze vyvázlo v té době bez výraznějšího poškození. Poškozen byl pouze bezpečnostní přeliv mimo hráz. Rybník tak obstál na výbornou, takže se dá spíše hovořit o přehradní nádrži než o rybníku.

Stavidlo rybníka Rožmberk

Chov ryb

Rybník Rožmberk je rovněž známý kvůli chovu ryb, takže zdejší voda musí být hodně čistá. Rybník se tedy nesmí hnojit, aby se rybám zde dařilo dobře. Loví se zde zpravidla ve dvouletých cyklech.

Koupání a cyklistika v okolí rybníka

Kromě chovu ryb je rybník využíván k letní rekreaci a koupání. Přístupný je například ze silnice, která vede z Třeboně do Lomnice nad Lužnicí.

Kolem rybníka navíc vede naučná cyklistická stezka Rožmberk z Třeboně do Staré Hlíny. Na cestě potkáte osm informačních tabulí, které podávají základní informace o rybníku a jeho malebném okolí.

Je to tady takový malý ráj na zemi

Rožmberská bašta

Nedílnou součástí rybníku je taktéž Rožmberská bašta, což je zděná stavba, která má jedno patro. Zdi bašty mají krásnou renesanční sgrafitovou omítku a v minulosti sloužila jako ubytovna pro správce rybníka.

Rožmberk závěrečné shrnutí

Rybník Rožmberk zná snad úplně každý. Je to český klenot, nositel mnoha prvenství. Především je to ale úžasné dílo člověka a přírody, kde je velmi příjemné pobýt v každé roční době. Udělejte si procházku okolo a nebudete litovat. Díky velikosti Rožmberku můžete zvolit mnoho různých tras – ale prozradím, že nejlepší je červená Lužnická (Rožmberské dědictví) na severní straně.

Krásné je u Rožmberku koupání v létě a stejně tak výlov kaprů na konci podzimu – to je opravdu velká událost.

Diskuze ke článku