
V tomto článku vás seznámíme s nejnižšími teplotami na našem území, které kdy byly naměřeny. Nejnižší teplota v ČR byla přes mínus čtyřicet.
Nejchladnější měsíc v roce
Historicky je na našem území nejchladnějším měsícem v roce únor. I když je druhý měsíc v roce považován za předzvěst jara, bývá chladný a studený.
Historická měření to jenom potvrzují. Dosud nepřekonaný český teplotní rekord je minus 42,2 stupně Celsia a byl naměřen 11. února roku 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic.
Mimořádně mrazivá zima
Zima roku 1928 až 1929 byla extrémní, neboť po celou zimu bylo mimořádně mrazivé počasí. Tehdejší zima byla jedna z nejstudenějších zim na našem území od počátku měření teploty vzduchu v pražském Klementinu.
Tou úplně nejchladnější však byla zima roku 1829 až 1830. Lidé se tehdy příliš neohřáli, neboť celkem zažili neuvěřitelných 76 ledových dnů. Ledové dny jsou dny, kdy teplota zůstává pod nulou po celý den. Kromě 76 ledových dnů pak v zimě roku 1829 až 1830 ještě napočítali 95 dnů se zápornými denními průměry.
Druhou nejchladnější zimou pak byla zima roku 1783 až 1784. Ta čítala celkem 73 ledových dnů a 93 dnů s minusovými denními průměry teploty vzduchu.
Zima století
Krutá zima roku 1928 až 1929 bývá klimatology často označovaná za zimu století. Po relativně teplém prosinci přicházejí na přelomu roku tuhé a silné mrazy, které ještě doplnil vydatný sníh.
Drsná arktická zima trvala až do březnových dnů. Silné mrazy kulminovaly 11. února roku 1929, kdy byly na většině meteorologických stanic nahlášeny nejnižší teploty vzduchu v historii měření.
Tehdy teplota vzduchu kolísala v rozpětí minus 27 až minus 42 stupňů Celsia. Ano, to je rok, kdy byla dosažena nejnižší teplota v ČR.
Další nejchladnější roky
Mezi nejchladnější zimy patří rovněž zima v únoru roku 1956, kdy byly naměřeny teploty nižší než minus 35 stupňů Celsia. Další „sibiřské zimy“ na našem území byly pak zimy v letech 1939 až 1943. V posledních letech jsou zimy už velmi mírné, nicméně ještě před sametovou revolucí byly docela třeskuté zimy.
Kupříkladu zima v lednu 1985 byla docela ještě „sibiřská“, neboť na území tehdejší Československa se pohybovaly minimální teploty kolem minus 30 stupňů. Podobné třeskuté mrazy se ještě opakovaly v roce 1986 a 1987. Na jednom z nejchladnějších míst naší země – na šumavské Jezerní slati tu v prvním měsíci roku 1987 naměřili minus 41,6 stupně.
Mrazy v 21. století
I když jsou zimy v 21. století velmi mírné, tak je potřeba připomenout rok 2006, kdy byla velmi tuhá zima. Tehdy sevřela střední Evropu silná zima a vyžádaly si stovky obětí na životech.
Nejnižší teplota v ČR závěr
Jak vidíte i v Česku jsme se dočkali opravdu ledových zim, s mrazy, které jsou z dnešního pohledu až neskutečné. Těžko říci, zda takové mrazy ještě někdy přijdou. Mě to přijde úplně neskutečné, i když z dětství si také pamatuji, že byly týdny, kdy byly mrazy kolem mínus dvaceti.