
Husitské muzeum se nachází na náměstí Mikuláše z Husi 44 v Táboře. Je to opravdu jedinečné muzeum, který by měl navštívit každý návštěvník Tábora, města které bylo založeno husity.
Budova radnice
Husitské muzeum sídlí v radniční budově, což je jedna z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky na našem území. V noblesních sálech radnice je umístěna stála expozice o husitství.
V přízemí budovy je pak vstup do sítě zajímavých podzemních chodeb.
Rozsáhlé sklepení
Podzemní chodby jsou z 15. a 16. století a byly pracně vyhloubeny ve skalním podloží. Chodby pod táborským náměstím jsou pozoruhodnou technickou památkou pozdního středověku.
Prohlídková trasa měří zhruba 500 metrů a poprvé byla otevřena v roce 1947.
Nádherný gotický radniční sál
Skvostem radnice je pak gotický radniční sál, který je druhým největším sálem v České republice.
Nejvýznamnější pamětihodností je zde znak, na kterém uvidíte postavy Jana Husa a Jana Žižky. Táborská radnice je jednou z nejvýznamnějších pozdně gotických světských staveb na našem území.
Husitské muzeum se chlubí věží Kotnov
Kromě radniční budovy provozuje Husitské muzeum muzejní výstavy i v dalších budovách města. Jednou z nich je věž Kotnov, kde se nachází stálá expozice Husitského muzea s názvem „Tábor, pevnost spravedlivých i královské město“.
Expozice vznikla k významnému jubileu 600. výročí husitského založení Tábora. Kromě expozice, která je ještě umístěna v Bechyňské bráně, zde ještě uvidíte nádherný výhled na město.
Expozice Tábor, pevnost spravedlivých i královské město
Expozice ve starobylých prostorách Bechyňské brány a věže Kotnov představuje proslulý fenomén husitské pevnosti Hradiště hory Tábor, ale rovněž poutavý příběh prvního založení jihočeského města.
Expozice je nabita zajímavými exponáty z rozsáhlých sbírek Husitského muzea. Uvidíte zde modely, dioramata, ale také kiosky s atraktivním digitálním obsahem.
Přerod husitského města zbožných a spravedlivých v královské město se prolne v dalších patrech, kde si budete moci dotknout interaktivního model tehdejšího měšťanského domu.
Výstup na věž, která je vysoká dvacet pět metrů, vám připomene původní význam věže jako obranného prvku tehdejšího středověkého města.
Muzejní obchod
Součástí muzea je také muzejní obchod, kde si můžete zakoupit knihy o muzeu a husitství.
Husitské muzeum otevírací doby a vstupné
Otevírací doba muzea je od května do září, od úterý do neděle v čase od 9 do 17 hodiny. Prohlídka muzea stojí pro dospělého návštěvníka 80 Kč, pro dětského 60 korun.
Rodinné vstupné přijde vaší peněženku na 200 korun. Prohlídka podzemí stojí stejně. Pouze prohlídka gotických sálů stojí pro dospělého návštěvníka 40, pro dětského 30 korun. Vstup zdarma je do Galerie Ambit Rajského dvora.
Husitské muzeum závěr
Husitské muzeum Tábor je unikátní muzeum. Je to skoro povinnost při návštěvě tábora. Za malé vstupné tady uvidíte opravdu hodně a odvezete si ten nejautentičtější zážitek z husitského Tábora.