Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Detoa Albrechtice – Muzeum dřevěných hraček

Detoa je tuzemský výrobce hraček, který sídlí v obci Jiřetín pod Bukovou hned vedle známějších Albrechtic v Libereckém kraji.

Firma Detoa se představuje

Firma Detoa pod Jizerskými horami je nejstarší českou továrnou na dřevěné hračky, které se daří vzdorovat mocné konkurenci z Číny.

Továrna Detoa z venku

Firma existuje již od roku 1908. Zakladatelem firmy byl Johann Schowanek a již od svého začátku byl velmi úspěšný. Své dobré jméno si firma drží dodnes.

Detoa je otevřená dětem!

Historická továrna

Výrobna dřevěných hraček v Jiřetíně pod Bukovou již pamatuje dvě světové války i plánované socialistické hospodářství.

V poslední době pak přečkala velkou expanzi levných čínských hraček i světovou ekonomickou krizi.

V kreativních dílnách Detoa si každý může postavit vlastní hračku

Vývoj firmy

Fabriku na hračky založil v roce 1908 úspěšný podnikatel Johann Schowanek, který v Československu proslavil dřevěnou hračku jo-jo. V období komunismu byl podnik zestátněn a byl v provozu pod názvem Tofa Albrechtice. Pro své dřevěné výrobky měl odbyt jak v zemích východního socialistického bloku, tak rovněž v západních kapitalistických zemích.

V devadesátých letech minulého století se stala Tofa soukromou firmou pod novým názvem Detoa. V současné době je stále fungující a prosperující firmou.

Jezdí sem celé školkové a školní exkurze

Různé druhy hraček

K oblíbeným hračkám zde stále patří jo-jo nebo hezké dřevěné korálky, které se vyváží do sousedního Německa i do exotického Japonska. Velmi žádaná je rovněž večerníčkova postavička Krtečka a jeho věrné kamarádky Myšky.

Populární jsou v poslední době také retrohračky, které zažívají v naší zemi velké boom. Za všechny jmenujme mačkací figurku žáby.

Téměř stejně populární jsou taktéž hračky na provázku či dřevěné stavebnice nebo stolní hry.

Jeden z dětských dřevěných výtvorů

Exkurze výroby hraček

S výrobou dřevěných hraček se můžete blíže seznámit ve zdejším zajímavém muzeu výroby hraček.

Zhruba hodinová interaktivní prohlídka s průvodcem vás provede výrobou s více než stoletou tradicí, kde na vlastní oči uvidíte staré historické stroje, hračky z doby minulé i současnou pestrou výrobu.

Továrna Detoa v Jiřetíně u Albrechtic

Kreativní dílny

Po exkurzi je možné si zakoupit v podnikovém obchodě kromě dřevěných hraček taktéž sáček s různými díly a v kreativních dílnách firmy Detoa nechat popustit uzdu své obrazotvornosti a vytvořit si svoji vlastní originální hračku.

Kreativní dílny jsou vhodné pro děti od 4 let. Vytvářet zde můžou nejen děti, ale rovněž jejich dospělý doprovod.

Podniková prodejna je skvělá a dobře zásobená!

Detoa otevírací doba a ceny vstupného

Exkurze výroby hraček je otevřena od pondělí do pátku od 8:30 do 16 hodin. V sobotu je pak otevřeno od 10 do 16 hodiny, v neděli je zde zavřeno. Vstupenka pro dospělého činí 130 korun, pro dítě pak 110 korun. Exkurze trvá zhruba šedesát minut.

Závěrečné shrnutí o muzeu a hračkárně Detoa

Detoa je úžasná firma s dlouhou tradicí. Je skvělé, že se podařilo podnik udržet i přes všechny války a změny režimů. V Detoe vyrábí úžasné hračky, které jistě budou kouzlit úsměvy dětí i dál. Je to skvělé místo na rodinný výlet, pokud se ocitnete v Jizerkách. Děti si to tady užijí a navíc si domů jednou třeba odvezou hezký suvenýr, za který se ani rodiče nebudou muset stydět.

Diskuze ke článku