Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Černohorské rašeliniště – Naučná stezka, mapa, průvodce

Černohorské rašeliniště najdete v Krkonoších. Jedná se o největší rašeliniště lesního typu, které se v Krkonoších nachází. Rozloha rašeliniště je 66 ha, přičemž jeho stáří se odhaduje na šest tisíc let. Rašeliništěm protíná naučná stezka s nádhernými výhledy do okolí.

Černohorské rašeliniště se představuje

Černohorské rašeliniště je nejenom největší, ale také nejstarší rašeliniště lesního typu v teritoriu Krkonošského národního parku.

Černohorské rašeliniště je v létě plné květin!

Je situované v sedle mezi Světlou a Černou horou v pramenné části Černohorského potoka, který je pro své příkré kaskády vyhledávaným místem fotografů.

Kolem rašeliništěm se nachází okružní naučná stezka, která je dlouhá 3,5 kilometrů. Součástí stezky je i šest metrů vysoká vyhlídková věž s čarovným výhledem na hlavní rašelinnou louku.

Stezka po rašeliništi

Okružní naučná stezka

Okružní naučná stezka je nejstarší stezkou v Krkonošském národním parku. Začátek stezky je u stanice lanové dráhy a končí u Pardubických Bud. Celá trasa je velmi mírná, takže je vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Na celé trase je celkem šest informačních tabulí.

Černohorské rašeliniště nabízí unikátní výhledy do přírody

Vznik rašeliniště

Rašeliniště vzniklo díky odumřelým částem rašeliníků, mechů a dalších rostlin bez přístupu vzduchu.

Má skvělou konzervační schopnost, a proto v něm přečkaly pozůstatky těl rostlin, zvířat a mnoho pylových zrn. V minulosti tu existovalo velké jezero, které však postupně začalo vysychat a zarůstat.

Uprostřed národního parku

Co na území rašeliniště uvidíte?

Maximální hloubka rašeliniště není příliš velká, dosahuje zhruba 2,5 metru. Na území rašeliniště uvidíte celou řada vzácných rostlin. Bystré oko zde například uvidí vzácnou ostřici mokřadní, blatnici bahenní a šíchu obojpohlavnou.

Nejlepší doba na prohlídku

Nejlepším časem k prohlídce je zcela jistě teplý a slunný červenec, kdy je zde k vidění krásná paleta barev. Je to díky kvetoucím rostlinám, které jsou oděny do krásnějších „šatů“ než jsou ty lidské navržené od těch nejlepších návrhářů světa. Cyklistům není na naučnou stezku vstup povolen.

Naučná stezka je dlouhá 3,5 km

Jak se k rašeliništi dostat?

Autem se můžete dostat do Jánských Lázní, kde je dostatek placených parkovišť. Pak můžete použít lanovou dráhu, která vás dopraví na vrchol Černé hory.

Lanová dráha jezdí denně a jízdenka tam stojí 250 korun, zpáteční pak 300 korun. Od horní stanice pak můžete jít pěšky kolem chátrající a rozpadající se Sokolské boudy až k hotelu Černá bouda.

Odtud můžete pokračovat po značené červené trase, která vás přivede k rozcestí Václavák, kde odbočíte na žlutou značenou trasu, která vede až k rašeliništi.

Černohorské rašeliniště je skvělé místo pro výlet!

Černohorské rašeliniště závěrečné shrnutí

Černohorské rašeliniště je unikátní kus přírody. Pro mě osobně je to jedno z nejhezčích míst v Krkonoších. Neoslní svou monumentalitou, ale spíše tichou krásou a vším co uvidíte okolo. Hřebeny Krkonoš na dosah a nádherný les, kam nemíří ty největší davy turistů.

Diskuze ke článku