
Plánujete výlet do Prahy a rádi byste objevili méně známá, avšak o to půvabnější zákoutí? Pak by ve vašem itineráři rozhodně neměl chybět Trojský zámek, který představuje opravdový barokní skvost. Tato jedinečná stavba stojí v malebné čtvrti Troja, odkud to nebudete mít daleko ani do oblíbené pražské zoologické zahrady.
Trojský zámek – kde ho najdete?
Zámek Troja najdete na adrese U Trojského zámku 4/1 v Praze 7. Leží na pravém břehu Vltavy a je snadno dostupný městskou hromadnou dopravou – z Nádraží Holešovice sem jezdí autobus č. 112. V jeho těsném sousedství objevíte nejen zmíněnou Zoo Praha, ale také rozsáhlý park Stromovka (na druhém břehu), takže se jedná o ideální cíl pro celodenní výlet.
Zámek Trója se představuje
I když je Trojský zámek někdy označován za šlechtické sídlo, ve své době připomínal spíše honosnou vilu ve stylu velkolepých římských příměstských obydlí. Jeho zakladatelem byl Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka, který při svých cestách po Evropě načerpal inspiraci právě z italské architektury. Dnes interiéry zámku slouží Galerii hlavního města Prahy, jež zde pravidelně pořádá umělecké výstavy.
Římské předlohy
Mladého šlechtice Šternberka uchvátily majestátní římské vily, zasazené do rozlehlých zahrad, natolik, že se rozhodl přenést kousek tohoto „Věčného města“ do Čech. Štěstí ho provázelo nejen při výběru místa v těsné blízkosti Vltavy, ale také při volbě umělců, kteří jeho sen zhmotnili do podoby unikátního barokního díla.
Raně barokní stavba
Stavba zámku byla započata v roce 1679 a jedná se o typickou raně barokní architekturu. Autorem projektu byl Jean Baptiste Mathey, francouzský architekt, jenž zkušenosti s barokní tvorbou načerpal během svého pobytu v Itálii. Inspiraci čerpal zejména z krásy římských příměstských vil, což se výrazně odrazilo v celkovém pojetí stavby.
Trojský zámek popis
Dominantou celého sídla je rozlehlý hlavní sál, odkud se do obou stran rozbíhá chodba se salóny navazujícími jeden na druhý. Po stranách budovu zakončují dvě dvoupatrové věže, které dotvářejí harmonický zámecký interiér. Díky této promyšlené dispozici působí zámek velmi vzdušně a elegantně.
Sochařská výzdoba
Jedním z nejpůsobivějších prvků celého objektu je sochařská výzdoba monumentálního schodiště směřujícího do zahrady. Tu dostali na starost sochaři Georg a Paul Heermannovi z Drážďan, kteří zde vytvořili pozoruhodné plastiky zobrazující nezkrotný boj Titánů s antickými bohy. Jednotlivé sochy představují nejvýznamnější postavy řecké a římské mytologie.
Zahrady Trojského zámku
Zámecká zahrada prošla rozsáhlou rekonstrukcí v osmdesátých letech 20. století podle návrhu českého architekta Otakara Kuči, jenž se inspiroval původním plánem z konce 17. století.
Pro tuto barokní zahradu je typická přesná osová symetrie a bohatá výzdoba v podobě terakotových váz, soch, pergol a kašen. Děti (ale i dospělí) ocení labyrint ve východní části zahrady, tvořený habry a vodními překážkami.
Trojský zámek a jeho otevírací doba
Otevírací doba se vztahuje na období od dubna do listopadu. V hlavní turistické sezóně můžete zámek navštívit každý den kromě pondělí, vždy od 10:00 do 18:00. Pouze v pátek začíná provoz ve 13:00 a končí v 18:00. Během zimních měsíců je zámek obvykle uzavřen, takže je dobré si návštěvu naplánovat na teplejší období roku.
Vstupné na Trojský zámek
Plné vstupné činí 200 Kč pro dospělého, snížené 90 Kč, a pro děti 50 Kč. K dispozici je také rodinná vstupenka za 450 Kč, která umožní vstup dvěma dospělým a až třem dětem. Pokud si chcete prohlédnout i další expozice Galerie hl. města Prahy, můžete využít kombinované vstupenky.
Trojský zámek závěrečné shrnutí
Zámek Troja patří k nejkrásnějším barokním perlám Prahy a zároveň k místům, kde si užijete nejen fascinující architekturu, ale i odpočinek v půvabné zahradě.
Díky blízkosti pražské ZOO a parku Stromovka se z návštěvy Troje stane pestrý celodenní program. Ať už sem zavítáte kvůli umění, historii nebo příjemné procházce, určitě si odnesete nezapomenutelný zážitek z atmosféry, která tu na vás dýchne z každého rohu.
Trojský zámek také každoročně hostí mnoho zajímavých akcí a festivalů.