Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

CHKO Lužické Hory – Průvodce nádherným koutem Česka

CHKO Lužické Hory najdete na mapě České republiky v severních Čechách na pomezí Ústeckého a Libereckého kraje. Rozloha chráněného území je 270,72 kilometrů čtverečních. Celé pohoří patří spíše k těm menším.

CHKO Lužické Hory se představují

Ne příliš velké pohraniční pohoří je vymezeno českými městy Česká Kamenice, Nový bor a Liberec. Ve středověku zde bylo velké území zcela neprostupných lesů a hvozdů, v současnosti zde však již spatříte kultivovanou kulturní krajinu, která byla postupem času formovaná člověkem.

Lužické hory nejsou rozlehlé, ale jsou krásné

Na mnoha místech se rovněž dochovala lužická architektura, která se malebně skloubí se zdejší krajinou.

Flóra a fauna

Lužické hory jsou především domovem lesů, ve kterých roste celá řada typických rostlinných druhů, které jsou v České republice ohrožené. V místních lesích pak žije zejména jelení, srnčí a mufloní zvěř.

Je to tak trochu opomíjený kout naší země

Čedičové kupy se prolínají s neobvyklými tvary a formami pískovcových skal.

Kromě lesů zde narazíte i na pestré podhorské louky, které jsou rájem mnohé květeny. Nejvyšší horou Lužických hor je kopec Luž, který je vysoký 793 metrů nad mořem.

Pitoreskní oblast doplňuje lužická lidová architektura, což jsou převážně na oko krásné a pohledné roubené domy se sedlovými střechami.

Osobně mám Lužické hory opravdu velmi rád

Nejzajímavější místa chráněné krajinné oblasti

K nejznámějším lokalitám Lužických hor patří především Jedlová hora s majestátní rozhlednou, která je vysoká 23 metrů.

Dále stojí za návštěvu nejvyšší hora Luž, kde najdete oblíbenou a chutnou restauraci. Hodno výletu je rovněž vrch Klíč, který nabízí daleké a rozkošné rozhledy nebo kopec Hvozd s rozhlednou na německé části vrchu.

Lužické hory se mohou pochlubit krásnou atmosférou

Rarity

K přírodním raritám patří v Lužických horách jediná ledová jeskyně na českém území, která se jmenuje Naděje.

Za návštěvu stojí rozhodně zříceniny několika středověkých hradů, k nejzachovalejším patří zřícenina hradu Tolštejn.

Tady to musí mít rád snad každý

Pozoruhodný je Sirný pramen u Horní Světlé, který dostal své jméno podle houfu červených a žlutých barev v prameništi.

Skalní bránu lze pro změnu spatřit u masívu Milštejn, který je obklopen statnými staletými stromy. Horizontálními čedičovými sloupci je proslulý skalní ostrov Pustý zámek, který je vysoký 405 metrů na mořem.

Lužické hory jsou poměrně nízké

Naučné stezky a cyklistické trasy

Oblast je propletena velkým množstvím naučných stezek a značených turistických tras, které jsou vhodné pro cyklisty i pěší turisty.

Jedna z nejlepších cyklostezek spojující Ústecký a Liberecký kraj vede krásným údolím řeky Ploučnice. Cyklostezka má svůj start v Děčíně, pak prochází malebným údolím řeky Ploučnice a pokračuje dále do Libereckého kraje. Cyklostezka měří celkem 78 kilometrů.

Lužické hory za soumraku

CHKO Lužické hory závěrečné shrnutí

Lužické hory a zdejší CHKO patří k opravdu krásným koutům naší země.Svou rozlohou ani výškou nepatří k největším. Stejně tak poloha mezi Českým Švýcarskem a Jizerskými horami je činí spíše nevidelnými.

Každopádně pokud toto nenápadné CHKO objevíte, tak budete mile překvapeni, jak jsou Lužické hory krásné a co všechno se tady dá vidět a zažít.

Diskuze ke článku