
Skalní vrch Bořeň najdete v Českém Středohoří u obce Bílina v okrese Teplice v Ústeckém kraji. Jedinečná přírodní dominanta láká ke zdolání. Z vrcholu jsou opravdu nádherné výhledy.
Skalní vrch Bořeň se představuje
Skalní vrch Bořeň se hrdě tyčí v nejzápadnější části Českého středohoří. Zčásti zalesněný kopec je vysoký 539 metrů nad mořem. Jedná se o výjimečné místo s báječným kruhovým výhledem na okolní krajinu, které je vesměs průmyslová.
Bizarní kopec Bořeň
Kopec Bořeň má velmi bizarní tvar, který může někomu připomínat obřího mamuta nebo gigantického obra.
Jisté je, že neobvyklý tvar vrchu je výsledkem mrazového zvětrávání. Postupem času se zde vytvořily úžasné skalní stěny, jehly, věže a puklinové jeskyně. Strmé svahy kopce pak pokrývají sutě.
Největší nepískovcová oblast v České republice
Bořeň je jedna z největších nepískovcových oblastí v České republice. Stěny kopce totiž přesahují výšku 100 metrů. Hora je atraktivním místem pro všechny horolezce, protože nabízí různé druhy výstupů a obtížností. Horolezecké trasy jsou na jižních a západních stěnách kopce. Celkem je zde zhruba čtyři sta různých lezeckých cest.
Přírodní rezervace
Od roku 1977 je Bořeň národní přírodní rezervace. V okolí kopce najdete kupříkladu kvést tařici skalní, kosatce bezlistého, hvězdici alpínskou, hvozdíka sivého, prvosenku jarní a lýkovce jedovatého. Ze zvířat zde žije výr velký, ropucha zelená a užovka hladká.
Krásný výhled do okolí
Z vrcholu kopce, který není zalesněn, je nádherný kruhový rozhled do širokého okolí. Na severu uvidíte město Bílinu, na severovýchodě pak gotický hrad Sukoslav. Pokud se budete dívat jihozápadním směrem, pak spatříte Doupovské hory včetně nejvyšší hory Krušných hor, Klínovce.
Dále lze vidět na průmyslové město Most i rozhlednu Jedlová. Severozápadním směrem spatříte další malebné kopce Krušných hor. Dohlédnout se dá rovněž na lázeňské město Teplice a horu Děčínský Sněžník.
Jak se na vrchol Bořeně dostanete
Na vršek Bořeně vede značená turistická cesta, která začíná v lázních Bílina. Stezka je dlouhá 3,5 kilometrů a celkové převýšení trasy je 350 metrů. Na trase je celkem 12 informačních tabulí naučné stezky, které vás seznámí s geologii, faunou a flórou Bořeně a celé přilehlé oblasti.
Podobná hora ve Spojených státech
Hora Bořeň má svého dvojníka ve Spojených státech amerických. Jedná se o Ďáblovu věž v americkém státu Wyoming, která je rovněž díky svému bizarnímu vzhledu opředena mnohými pověstmi. Ukázala se i v americkém sci-fi filmu Blízká setkání třetího druhu, který režíroval slavný Steven Spielberg. Obě bizarní hory se skládají z vulkanické horniny fonolitu.
Bořeň závěrečné shrnutí
Vrch Bořeň je velmi zajímavý kopec a skalní útvar. Jedinečné místo, které budí respekt. Krásné přírodní scenérie zakončené ještě úchvatnějším výhledem z vrcholu. Prostě čirá krása. Výstup na Bořeň vám tak můžeme jedině doporučit a zcela jistě vás čeká krásný zážitek na který budete dlouho vzpomínat.