Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ringstrasse Vídeň prohlídka + Mapa

Ringstrasse je hlavní okružní bulvár, který obepíná historické centrum rakouské metropole. Byl vybudován na místě starých vídeňských hradeb, které v 19. století přestaly sloužit svému obrannému účelu.

Kolem zbořených hradeb vznikl tak volný široký pás, který posloužil ke vzniku Ringstrasse anebo Okružní třídy.

Vídeňský okruh "Ringstrasse" je domovem mnoha význačných budov

Krátká historie Ringstrasse

Vybudovaní nového bulváru, který by odrážel bohatství i prestiž města, nařídil v dopise v roce 1857 rakouský císař František Josef první. Rakouský mocnář spolu s vídeňským starostou Ondřejem Zelinkou nový bulvár rovněž slavnostně otevřel.

Bylo to prvního května roku 1865. Výstavba okolních domů a okázalých paláců však pokračovala i v sedmdesátých a osmdesátých letech 19. století.

Okruh v podobě nepravidelného šestiúhelníku

Vznikl tak podivuhodný okruh, který svým tvarem připomínal nepravidelný šestiúhelník. Délka celého okruhu byla 5,5 kilometrů, šířka pak 57 metrů.

Z nařízení rakouského císaře tu byly postaveny důležité městské stavby a movitá šlechta, která projevila velký zájem o okolní lukrativní stavební pozemky, je doplnila výstavními a prvotřídními sídly.

Ringstrasse je také důležitá dopravní cesta

Architektonická špička

Na celkové podobě Ringstrasse se podíleli tehdejší prvotřídní evropští architekti, jako byli kupříkladu novorenesanční architekt Gottfried Semper, Heinrich von Ferstel, Carl von Hasenauer nebo Theophil von Hansen, který byl zaměstnancem Královské dánské akademie věd.

Z českého pohledu nelze opominout také Ludwiga Förstera, který taktéž vystavěl městský okruh v Brně.

Budovy na Ringstrasse

Většina budov na Ringstrasse je postavena ve stylu historismu, který byl značně oblíbený ve druhé polovině 19. století. Každá z nich však byla postavená v jiném slohu, což je z pohledu turisty velmi zajímavé.

Radnice byla například postavena v neogotice, budova univerzita nese prvky renesance, Theseův chrám pro změnu kopíruje dávnou antiku, Dvorní divadlo má rokokový styl, parlament pak neoklasicistní. Pro Státní operu byl použit velmi svébytný romantický styl, který kombinuje prvky středověku s ranou renesancí.

Okolo Ringstrasse je také mnoho kanceláří a obchodů

Okružní tramvaj

Na projití celé Ringstrasse je zapotřebí dost času a energie. Okruh si můžete samozřejmě projít celý pěšky, ale lepší je využít k jejímu poznávání pohodlnou okružní tramvaj, která má název Vienna Ring Tram.

Ta vyjíždí každý den mezi 10.00 a 18.00 hodinou. Tramvaj žluté barvy jezdí každých 30 minut.

Projížďka tramvají je doplněná o audioprůvodce, který vám poví vše o dějinách okruhu i jednotlivých staveb. Projížďka trvá pětadvacet minut. Jízdenka stojí pro dospělého 9 euro, pro dítě pak 4 euro.

Ringstrasse závěr

Okruh Ringstrasse je jednou z dominant Vídně. Je to rušná památka a jedna z hlavních dopravních tepen Vídně. Projet se zde žlutou tramvají je rozhodně skvělý nápad, protože je to způsob, jak poznat co nejvíce z Vídně za velmi krátkou dobu. Okolí paláce od radnice po parlament je to co určuje ráz Vídně a je to i vzpomínka na novodobou historii, kdy Vídeň byla i našim hlavním městem.

Diskuze ke článku