Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pražský hrad průvodce – Zajímavosti, Vstupenky, Info

Pražský hrad je dominanta Prahy a neodmyslitelným symbolem české státnosti a České republiky. A také jedním z absolutně nejnavštěvovanějších míst v Česku.

Začátky hradu

Pražský hrad byl podle písemných pramenů založen knížetem Bořivojem roku 880. Toto knížecí hradiště bylo velmi záhy obehnáno příkopem a valem z hlíny a kamene.

Pak na území hradiště vyrostly křesťanské kostely. Prvním postaveným kostelem zde byl chrám Panny Marie. Později zde přibyl kostel zasvěcený svatému Jiří a svatému Vítu.

Sídlo hlavy státu

V desátém století se Pražský hrad stává sídlem hlavy státu. Nejprve je to kníže, později král. Kromě panovníka zde však sídlil i nejvyšší představitel církve, pražský biskup.

Pražský hrad je opravdu skvost

Hlavním hradním kostelem se stává bazilika svatého Víta. V bazilice byly již od počátku uchovávány relikvie světců a křesťanských mučedníků. Mimo jiné jsou zde umístěny relikvie svatého Víta, Václava a Vojtěcha.

Nádherný detail katedrály Sv. Víta

Lucemburské období

Dalším historickým předělem, významným v dějinách stavby, je období čtrnáctého století, kdy na český královský stolec usedá rod Lucemburků.

V té době se Pražský hrad, díky postavě Karla IV., stává prestižním sídlem vládce Svaté říše římské. Hrad v té době prošel velkou přestavbou. Nový háv dostal především královský palác a chrám svatého Víta, který začal mít důstojnou a zároveň okázalou gotickou podobu.

Panorama Pražského hradu zná snad každý Čech

Jagellonské období

Důležitým obdobím pro Pražský hrad je také doba panování královského rodu Jagellonců, který se do Prahy přesunul. Chátrající hradby byly znovu opraveny a navíc vyrostly zbrusu nové obranné věže: Prašná věž, Nová bílá věž a rovněž Daliborka.

Došlo rovněž k přestavbě královského paláce, který byl rozšířen. Hlavní chloubou celého paláce se stává Vladislavský sál, který byl považován za největší necírkevní sál tehdejší Evropy.

Vladislavský sál slouží dodnes na ty nejvýznamnější ceremonie

Habsburské období

Neméně důležitým obdobím pro stavební vývoj Pražského hradu je Habsburské období. V té době byla vybudována především Královská zahrada, která je dodnes u všech turistů velmi populární.

Z období habsburských panovníků pochází stavby, které měly sloužit zejména pro kratochvíle panstva, jimiž byl rozkošný letohrádek, praktická míčovna a střelnice.

Drobných stavebních úprav se dočkal též královský palác a katedrála. Za panování císaře Rudolfa II. se Pražský hrad stal centrem vzdělanců, umělců a učenců z celého světa. Díky tomu dal rozhazovačný císař vybudovat severní křídlo paláce s dnešním okázalým Španělským sálem, kam si umisťoval své bohaté umělecké sbírky a cennosti.

Sídlo československých prezidentů

Od roku 1918 je Pražský hrad sídlem československých prezidentů. V té době vedl přestavbu hradu architekt slovinského původu Jože Plečnik.

Kolik jen nádvoří má Pražský hrad?

Co je dnes k vidění na Pražském hradě?

Správa Pražského hradu nabízí v současnosti základní prohlídkový okruh, stále expozice, obrazárnu Pražského hradu a vyhlídkovou věž katedrály svatého Víta.

Základní prohlídkový okruh

Základní prohlídkový okruh se skládá z prohlídky starého královského paláce, baziliky svatého Jiří a zlaté uličky s věží Daliborkou.

Nejkrásnější část celého okruhu je rozlehlý Vladislavský sál, kde se každým rokem předávají státní vyznamenání u příležitosti státního svátku vzniku Československa.

Základní prohlídkový okruh stojí pro dospělého 450, pro dítě 300 korun. Rodinná vstupenka vyjde váš rodinný rozpočet na 950 korun.

Hrad je otevřený veřejnosti a má mnoho krásných míst

Stálé expozice

Mezi stálé expozice Pražského hradu patří zajímavý Příběh Pražského hradu, který mapuje tisíciletou historii místa, které utvářely dějiny našeho státu. Mezi zajímavé exponáty této expozice patří různé modely Hradu nebo pohřební šaty českých králů či vytříbené renesanční sklo.

Nedílnou součástí expozice je taktéž film Proměny Pražského hradu, který zobrazuje neobvyklá místa sídla českých králů a prezidentů.

Vstupenka na expozici stojí pro dospělého 300, pro dítě 200 korun. Rodinná vstupenka vyjde váš rodinný rozpočet na 700 korun.

Obrazárna Pražského hradu

Obrazárna Pražského hradu vlastní 4 000 uměleckých děl. Geneze této bohaté sbírky sahají do dob císaře Rudolfa druhého. Hlavními taháky Obrazárny jsou díla světových a českých mistrů. Za všechny zmiňme Vezellio Tiziana, Pavla Petra Rubense, Josefa Mánese, Antonína Slavíčka a Jana Kupeckého.

Vstupné do Obrazárny stojí pro dospělého 200, pro dítě 150 korun. Rodinná vstupenka vyjde váš rodinný rozpočet na 500 korun.

Pohled na Hrad a Karlův most

Vyhlídková věž katedrály svatého Víta

Pro ty, kteří obdivují pohledy z ptačí perspektivy, doporučuji navštívit věž svatého Víta. Bezmála 100 metrů vysoká kostelní věž nabízí dechberoucí výhled na areál Pražského hradu a Malou Stranu.

Věž je také domovem největšího zvonu v České republice. Zvon se jmenuje Zikmund a váží úctyhodných 15 tun. Zvon z 16. století je nejenom největší, ale také nejkrásnější zvon na našem území. Má kupříkladu překrásnou reliéfní výzdobu, která je v našich zemích unikátní.

Vstup na vyhlídkovou věž stojí pro dospělého 200, pro dítě 150 korun. Rodinná vstupenka vyjde váš rodinný rozpočet na 500 korun.

Audioprůvodce

Ke všem vstupům je také k dispozici praktický audioprůvodce, který stojí 350 korun, přičemž vratná záloha činí 500 korun. Audioprůvodce je kromě českého jazyka ještě v angličtině, němčině, španělštině, ruštině, italštině a korejštině.

Pražský hrad závěrečné shrnutí

Návštěva pražského hradu je vždy krásný zážitek. Je to velkolepé místo v srdci hlavního města, v srdci naší země. Je to perfektní místo na výlet, který by měl navštívit každý Čech (a nejen jednou za život, ale řekněme spíš jednou za 5 let). Pražský hrad je obrovský, takže ho můžete pokaždé zažít trochu jinak. Je to jedno z nejnavštěvovanějších míst v naší zemi, takže si pečlivě vyberte dobu, kdy se sem vydáte!

Diskuze ke článku