Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lázně Bělohrad – Ubytování, léčba, průvodce

Lázně Bělohrad se nacházejí v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji. Je to krásné malé městečko, které je velmi známé pro své lázně. Lázně byly založeny za první republiky a zaměřují na léčbu pohybového ústrojí.

Lázně Bělohrad se představují

Lázeňské město v Podkrkonoší se vyznamenalo slatinnou rašelinou, která se hojně využívala v léčení různých neduh a chorob.

K pohodě a klidu lázeňských hostů přispívá rovněž líbezná okolní příroda. K nenáročným výletům vábí romantické ruiny hradů Kumburk a Bradlec a malebné vrchy, kterým dominuje především kopec Zvičina.

Lázeňský pavilón

Historie lázní

U vzniku Anenských slatinných lázní stála hraběnka Anna z Asseburgu z Dolního Saska. Stalo se tak na konci 19. století. Jádrem zdejší léčby jsou koupele a zábaly v sirnoželezité slatině. Ta se nachází v rašelinových jezerech v nedalekém lesoparku Bažantnice.

Budova samotných lázní v Bělehradě

Popis lázní

Hlavním hotelem lázní je resort Tree of Life, který poskytuje celistvé spektrum lázeňských procedur. Lázně nabízejí především balneoterapii a běžné i exotické masáže.

Lázeňský park

Těšit se můžete i na rozlehlý lázeňský park s pozoruhodnou stezkou šesti smyslů a krásnou kolonádou s atypickou zahradou, hudebním pavilonem a Annamariánským pramenem.

Centrum města Lázně Bělohrad

Kdo zdejší lázně navštívil?

Slatinné lázně opakovaně navštěvovala celá řada významných a důležitých tuzemských osobností, které si oblíbily zdejší poklid a malebnou přírodu.

Pravidelně se sem vraceli zdejší slavní rodáci, český spisovatel a básník Karel Václav Rais nebo hudební skladatel a dirigent Karel Moor. Častým hostem zde byla i česká básnířka Eliška Krásnohorská nebo autor básně Kytice Karel Jaromír Erben. Anenské slatinné lázně měl v oblibě také slavný prvorepublikový herec Oldřich Nový.

V okolí je mnoho nádherných parků

Kde si nejlépe pochutnáte?

V historickém centru lázní vám zpříjemní život staromódní špičková kavárna a cukrárna s noblesním názvem Lada, kde si pochutnáte na pamlscích, dortech a tradičním cukroví z Krkonoš.

Skvělé jsou především Krkonošské bobky a Rýbrcourek.

Lázně se zaměřují hlavně na pohybové ústrojí

Prvotřídní kuchyni pro změnu najdete v restauraci Javorský mlýn v Bělohradě – Dolním Javoří. Zdejší obědy se vychutnáte v příjemném rustikálním prostředí. A pokud máte chuť na tradiční českou kuchyni, zajděte si do obecní hospody, která sídlí v Bělohradě – Tetíně a má neobvyklý název Dupačka.

Altánek v Lázních Bělohrad láká k procházkám a odpočinku

Atraktivní místa

Pokud vás zdejší skvělé jídlo a cukrovinky nasytí, můžete navštívit místní katolický kostel nebo zámek s kaplí. Kostel se jmenuje Všech svatých a pochází z konce 17. století.

Zámek je rovněž z konce 17. století a může se pochlubit barokní architekturou. Zámek není veřejnosti přístupný, ale jedno křídlo zámku je využívané jako galerie k příležitostným výstavám.

Lázně Bělohrad závěrečné shrnutí

Městečko Lázně Bělohrad je opravdu krásné místo v Podkrkonoší. Zaujme malebné centrum kolem náměstí K. V. Reise, park u zámku i Bažantnice u samotných lázní. Je to skvělé místo, kam vyrazit na procházku nebo lépe na ozdravný pobyt. Mám moc rád i okolní přírodu plnou lesů a kopců.

Diskuze ke článku