Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Křesťanské svátky v Německu – Seznam všech i s datumy

Německo je zemí s bohatou křesťanskou tradicí, kterou ovlivnilo především katolické a protestantské dědictví. Právě proto se v německém kalendáři objevuje řada křesťanských svátků, z nichž některé jsou celo­-státními volnými dny, zatímco jiné platí jen v určitých spolkových zemích. Křesťanské svátky v Německu jsou samozřejmě v mnohém podobné českých svátkům, ale najdou se i rozdíly.

K významným patří například Velikonoce, Vánoce, Boží Tělo nebo Den reformace. Tyto svátky nejsou jen příležitostí k návštěvě bohoslužeb, ale také k rodinným setkáním a dodržování tradičních zvyků.

Seznam křesťanské svátky v Německu

Název svátku (česky) Datum v roce 2025 Pevné / pohyblivé datum Pracovní volno / běžný pracovní den
Zjevení Páně (Tři králové) 6. ledna 2025 Pevné Pracovní volno: Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Sasko-Anhaltsko. V ostatních spolkových zemích běžný pracovní den.
Velký pátek 18. dubna 2025 Pohyblivé Pracovní volno ve všech spolkových zemích.
Velikonoční pondělí 21. dubna 2025 Pohyblivé Pracovní volno ve všech spolkových zemích.
Nanebevstoupení Páně 29. května 2025 Pohyblivé Pracovní volno ve všech spolkových zemích.
Svatodušní neděle (Letnice) 8. června 2025 Pohyblivé Neděle (obecně nepracuje většina zaměstnanců), nejde však o oficiální státní svátek s extra volnem.
Svatodušní pondělí 9. června 2025 Pohyblivé Pracovní volno ve všech spolkových zemích.
Tělo a krev Páně (Boží Tělo) 19. června 2025 Pohyblivé Pracovní volno: Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Hesensko, Severní Porýní-Vestfálsko, Porýní-Falc, Sársko a části Saska a Durynska. Jinde běžný pracovní den.
Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna 2025 Pevné Pracovní volno: Sársko a některé obce v Bavorsku. V ostatních částech Německa běžný pracovní den.
Den reformace 31. října 2025 Pevné Pracovní volno: Braniborsko, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Sasko, Sasko-Anhaltsko, Durynsko, Dolní Sasko, Šlesvicko-Holštýnsko, Hamburk, Brémy. Jinde běžný pracovní den.
Všech svatých 1. listopadu 2025 Pevné Pracovní volno: Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Severní Porýní-Vestfálsko, Porýní-Falc, Sársko. Jinde běžný pracovní den.
1. svátek vánoční 25. prosince 2025 Pevné Pracovní volno ve všech spolkových zemích.
2. svátek vánoční 26. prosince 2025 Pevné Pracovní volno ve všech spolkových zemích.

Zjevení Páně (Tři králové)

  1. ledna 2025 (svátek s pevným datem)

Připomíná se příchod mudrců (tzv. Tří králů) do Betléma, kteří se přišli poklonit narozenému Ježíšovi a přinesli mu dary (zlato, kadidlo a myrhu).

  • Proč se slaví: V křesťanské tradici je tento den označován také jako „Epifanie“ (z řečtiny – zjevení), což zdůrazňuje zjevení Boha v Ježíši Kristovi celému světu.
  • Jak se slaví: V katolických oblastech (např. Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Sasko-Anhaltsko) se jedná o státní svátek. Bývá tradicí, že děti (tzv. „Sternsinger“, hvězdní zpěváci) chodí dům od domu, zpívají koledy a vybírají peníze na charitativní účely. Na dveře domů pak píší iniciály Tří králů a aktuální rok (např. „20+C+M+B+25“).

Velký pátek

  1. dubna 2025 (svátek s pohyblivým datem, v pátek před Velikonoční nedělí)

Připomíná se ukřižování a smrt Ježíše Krista.

  • Proč se slaví: Jedná se o nejtišší a nejvážnější den v křesťanském liturgickém roce. Věřící se zaměřují na rozjímání o Kristově oběti a utrpení.
  • Jak se slaví: V Německu je to státní svátek ve všech spolkových zemích. V kostelech se konají bohoslužby s četbou pašijí a s uctíváním kříže. Obvykle panuje klidnější atmosféra a v některých spolkových zemích platí přísnější pravidla pro zábavu (tzv. „Tanzverbot“ – zákaz tance a hlučných akcí).

Velikonoční pondělí

  1. dubna 2025 (pohyblivé, den po Velikonoční neděli)

Slaví se Zmrtvýchvstání Ježíše Krista a ukončení velikonočního tridua (Velký pátek, Bílá sobota, Velikonoční neděle).

  • Proč se slaví: Velikonoce jsou pro křesťany nejdůležitějším svátkem vůbec – oslavují vítězství Ježíše Krista nad smrtí a vykoupení lidstva.
  • Jak se slaví: Je to státní svátek ve všech spolkových zemích. Mnoho lidí tráví tento den v rodinném kruhu, konají se bohoslužby a v některých regionech se drží různé lidové zvyky (např. velikonoční vejce, pomlázka – byť je to spíše česká tradice, v Německu zase např. „Ostereiersuche“ – hledání vajíček). Velikonoční pondělí se právem řadí mezi nejdůležitější křesťanské svátky v Německu.

Nanebevstoupení Páně

  1. května 2025 (pohyblivé, 40 dní po Velikonoční neděli)

Slaví se den, kdy Ježíš Kristus vystoupil na nebesa k Bohu Otci.

  • Proč se slaví: Událost připomíná dokončení Ježíšova pozemského působení a předání poslání učedníkům nést evangelium do celého světa.
  • Jak se slaví: Nanebevstoupení Páně (v němčině „Christi Himmelfahrt“) je v celém Německu státní svátek. Zajímavostí je, že v Německu je tento den také „Den otců“ („Vatertag“) – tradičně ho někteří muži tráví výletem či posezením s přáteli.

Svatodušní neděle (Letnice)

  1. června 2025 (pohyblivé, 50 dní po Velikonocích)

Připomíná se seslání Ducha svatého na apoštoly, které je považováno za „zrození církve“.

  • Proč se slaví: Duch svatý měl apoštolům dodat sílu, moudrost a schopnost šířit křesťanskou víru po celém světě. Letnice se proto považují za počátek misijní činnosti církve.
  • Jak se slaví: Jde o významnou církevní slavnost, avšak neděle sama o sobě není oficiálně „navíc“ státním svátkem (v Německu je standardně neděle nepracovní den). Konají se speciální bohoslužby s důrazem na symboliku Ducha svatého (oheň, vítr).

Svatodušní pondělí

  1. června 2025 (pohyblivé, den po Svatodušní neděli)

Pokračují oslavy Letnic (seslání Ducha svatého).

  • Proč se slaví: V křesťanské liturgii se jedná o závěr letničních slavností, které vyzdvihují význam Ducha svatého.
  • Jak se slaví: V Německu se jedná o státní svátek ve všech spolkových zemích. Mnoho lidí využívá prodloužený víkend k výletům nebo setkání v rodinném kruhu.

Tělo a krev Páně (Boží Tělo)

  1. června 2025 (pohyblivé, čtvrtek po Svaté Trojici, resp. 60 dnů po Velikonocích)

Slaví se svátek eucharistie – připomínka ustanovení svátosti Těla a Krve Kristovy při Poslední večeři.

  • Proč se slaví: Důraz je kladen na víru v reálnou přítomnost Krista v eucharistii a vděčnost za dar této svátosti.
  • Jak se slaví: V některých spolkových zemích je tento den státním svátkem (Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Hesensko, Severní Porýní-Vestfálsko, Porýní-Falc, Sársko a části Saska a Durynska). V katolických oblastech bývají procesí s knězem nesoucím monstranci s hostií, ulice bývají vyzdobeny květinami.

V Německu mají křesťanské svátky stále velkou úctu

Nanebevzetí Panny Marie

  1. srpna (pevné datum)

Připomíná se víra katolické církve, že Panna Marie byla vzata do nebe i s tělem.

  • Proč se slaví: Katolická tradice věří, že matka Ježíše Krista nezemřela běžným způsobem, ale byla přímo přijata do nebeské slávy.
  • Jak se slaví: V Německu je to státní svátek pouze v některých spolkových zemích (Sársko a některé obce v Bavorsku). Konají se slavnostní bohoslužby a procesí.

Den reformace

  1. října (pevné datum)

Připomíná se den, kdy Martin Luther roku 1517 údajně přibil svých 95 tezí proti odpustkům na dveře kostela ve Wittenbergu, čímž zahájil protestantskou reformaci.

  • Proč se slaví: Jde o klíčový milník v dějinách křesťanství, který vedl k založení luterské (evangelické) církve a k rozsáhlým společenským a církevním změnám v Evropě.
  • Jak se slaví: Den reformace (Reformationstag) je státní svátek zejména v tradičně protestantských spolkových zemích (např. Braniborsko, Sasko, Durynsko, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Sasko-Anhaltsko, a také nově Dolní Sasko, Šlesvicko-Holštýnsko, Hamburk, Brémy). V kostelech se konají slavnostní bohoslužby připomínající reformaci.

Svátek všech svatých

  1. listopadu (pevné datum)

Připomínají se všichni svatí, a to nejen kanonizovaní, ale i ti „neznámí“ či „anonymní“ světci, kteří žili křesťanským životem.

  • Proč se slaví: V katolické tradici je to den oslav a díkůvzdání za svědectví svatých, kteří jsou pro věřící vzorem víry.
  • Jak se slaví: Je to státní svátek v Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Severním Porýní-Vestfálsku, Porýní-Falci a Sársku. Věřící často navštěvují hřbitovy (zvláště potom i 2. listopadu na tzv. Dušičky).

1. svátek vánoční

  1. prosince (pevné datum)

Oslava Narození Ježíše Krista.

  • Proč se slaví: Pro křesťany je to radostné připomenutí příchodu Spasitele na svět. Vánoční období navazuje na čtyřtýdenní adventní přípravu.
  • Jak se slaví: V Německu je to oficiálně státní svátek ve všech spolkových zemích. V rodinách probíhá Štědrý večer (24. prosince) často formou bohaté večeře a obdarovávání, 25. prosinec bývá pak stráven v klidné rodinné atmosféře a návštěvě bohoslužeb.

2. svátek vánoční

  1. prosince (pevné datum)

V katolické tradici je to den sv. Štěpána, prvomučedníka. Zároveň pokračuje vánoční oslava narození Ježíše.

  • Proč se slaví: Vánoční svátky tím pokračují jako doba radosti z narození Spasitele, ale také připomínají oběť sv. Štěpána, který byl pro víru ukamenován.
  • Jak se slaví: Opět státní svátek ve všech spolkových zemích. Tradičně se pokračuje v rodinných návštěvách, vánočních setkáních, v některých regionech probíhají církevní akce či bohoslužby.

Křesťanské svátky v Německu závěrečné shrnutí

Němci si i v současné době udržují úctu k náboženským kořenům a svátečním tradicím, přestože část společnosti se postupně sekularizuje nebo hledá vlastní způsoby, jak tyto dny prožít.

Křesťanské svátky v Německu zůstávají pevně spjaty s identitou mnoha Němců a tvoří důležitý milník v průběhu roku, kdy se lidé setkávají, slaví společné hodnoty a připomínají si historické i duchovní události, které daly podobu německé kultuře.

Diskuze ke článku