
Klausovu synagogu najdete v centru Prahy nedaleko Starého židovského hřbitova. Pojmenování synagogy je odvozeno z německého slova „Klaus“, což znamená „malá stavba“ a vzniklo z latinského slova „claustrum“.
Klausova synagoga se představuje
Původní jméno této krásné židovské synagogy byla Tříklausová synagoga. Zpočátku to byl komplex tří budov – dvou synagog a ješivy. Celý areál byl vybudován koncem 16. století Mordechajem Maiselem, což byl primas Židovského města pražského.¨
Jednu budova založil známý rabi a moudrý učenec Löw pro vyučování talmudu, druhá sloužila jako modlitebna a třetí byla určena pro náboženskou rituální lázeň.
Krátká historie synagogy
Současná budova Klausové synagogy je z roku 1694. Byla postavena po děsivém a velmi ničivém požáru ghetta v roce 1689. Další významná přestavba Klausové synagogy byla uskutečněna v osmdesátých letech 19. století.
Klausová synagoga byla největší židovskou modlitebnou celého ghetta a sloužila také pražskému pohřebnímu bratrstvu, který se svědomitě staral o židovské pohřby a hřbitovy. Pražské židovské bratrstvo bylo založeno už v roce 1564.
Exteriér synagogy
Během druhé světové války byl exteriér synagogy zcela zničen. Další velké rekonstrukce synagogy proběhly v minulém století a to v letech 1979 až 1984 a 1995 až 1996.
Z původní stavby se zachoval pouze tvar oken a deska s nápisem, kde je zaznamenán letopočet stavby synagogy.
Expozice Židovské tradice a zvyky
V současné době je zde umístěna stálá výstava Židovského muzea, která má název Židovské tradice a zvyky. Stálá expozice se zabývá problematikou židovských bohoslužeb a hlavních židovských svátků. Podívat se zde můžete i do rozvinutého svitku Zákona, což je pro Židy nejdůležitější část celé Bible.
Dále zde uvidíte různé modlitební knížky a rituální předměty všeho druhu. Velmi zajímavá je zejména cenná sbírka chanukových svícnů či svitky knihy Ester nebo zdobené povijany na Tóru.
V západní galerii pak pro změnu uvidíte předměty, které se používaly v židovské domácnosti. Většina předmětů je vystavena ve skleněných vitrínách.
Otevírací doby a vstupné
Klausova synagoga je otevřena mimo soboty a židovské svátky denně. Klausova synagoga je v letních měsících otevřena každý den mimo sobotu od 9 do 18 hodiny.
Prohlídka synagogy stojí v rámci prohlídky celého pražského židovského města pro dospělého návštěvníka 500 Kč, pro dětského 370 korun. Děti do šesti let mají vstup zdarma. Pořizování fotografií je pro osobní účely ve všech synagogách povoleno.
Klausova synagoga závěrečné shrnutí
Klausova synagoga je jedinečným místem v centru Prahy, které má možná větší věhlas u zahraničních turistů, než pro domácí. Je to obrovská škoda, protože je to zajímavé a velmi inspirativní místo a součást naší historie. Buďte lepší a nenechte si návštěvu Klausovy synagogy ujít. Věříme, že vás zaujme.