Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Státní svátky Bavorsko 2024 – Seznam a informace

Státní svátky Bavorsko 2024 budou přesně v tyto dny. Přinášíme vám obsáhlý seznam všech svátků v této sousední německé spolkové zemi.

Jednotlivé svátky v Bavorsku si tady představíme, abyste věděli co a proč se vlastně slaví.

Státní svátky Bavorsko 2024 seznam

Aktuální seznam státních svátků v Bavorsku čítá v letošních roce 14 státních svátků. Devět z nich má pevné datum a pět pohyblivé. Počet svátků je podobný jako ve většině okolních zemí, včetně Česka.

Datum svátku Typ svátku Název svátku
1. 1. pevný Nový rok
6. 1. pevný Tři králové
29. 3. pohyblivý Velký pátek
1. 4. pohyblivý Velikonoční pondělí
1. 5. pevný Svátek práce
9. 5. pohyblivý Nanebevstoupení Ježíše Krista
20. 5. pohyblivý Svatodušní pondělí
30. 5. pohyblivý Boží tělo
15. 8. pevný Nanebevzetí Panny Marie
3. 10. pevný Den sjednocení
31. 10. pevný Den reformace
1. 11. pevný Svátek všech svatých
25. 12. pevný 1. svátek vánoční
26. 12. pevný 2. svátek vánoční

 

Bavorsko je největší německá spolková země

Nový rok

  1. ledna 2024, svátek s pevným datem

Nový rok je pro Bavoři nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také dnem, kdy si připomínají obnovu samostatného bavorského státu po druhé světové válce. V roce 1946 bylo Bavorsko znovu uznáno jako spolková země v rámci Německa a získalo vlastní ústavu, vládu a parlament. Od té doby je Nový rok v Bavorsku nejen oslavou nových začátků, ale také symbolem bavorské identity, hrdosti a tradic.

Bavoři si Nový rok užívají různými způsoby. Někteří se scházejí s rodinou a přáteli, aby společně připili na štěstí, zdraví a úspěch v novém roce. Někteří se vydávají do kostelů, kde se konají půlnoční mše a modlitby za mír a dobro. Někteří se účastní veřejných oslav, kde se obdivují ohňostroje, poslouchá se hudba a tančí se do rána. A někteří si raději dopřejí klidný a relaxační večer doma, kde si čtou, sledují televizi nebo hrají společenské hry.

Ať už si Bavoři zvolí jakoukoli formu oslavy, všichni mají společné jedno: na Nový rok si přejí sobě i ostatním všechno nejlepší a doufají, že nový rok bude lepší než ten předchozí. Nový rok je pro ně nejen svátek, ale také příležitost k zamyšlení, k sebe zlepšení a k plánování nových cílů. Nový rok je pro ně začátek nové kapitoly v jejich životním příběhu.

Tři králové

  1. ledna 2024, svátek s pevným datem

Tři králové je svátek, který se slaví 6. ledna ve třech spolkových zemích Německa: Bádensko-Württembersku, Bavorsku a Sasku-Anhaltsku (tedy na jihu Německa). Tento den si připomínají návštěvu tří mudrců, kteří přišli z Východu, aby uctili novorozeného Ježíše Krista. Podle tradice se jmenovali Kašpar, Melichar a Baltazar a přinesli Ježíši dary: zlato, kadidlo a myrhu.

Tři králové je pro Bavorce den plný zvyků a tradic. Jedním z nich je tzv. Sternsingen, což znamená zpívání hvězdy. Při tomto zvyku se děti oblékají jako tři králové a chodí od domu k domu, kde zpívají koledy a žehnají domům. Na dveře píší zkratku C+M+B, což znamená Christus mansionem benedicat, tedy Kristus žehnej tomuto domu. Za to dostávají od lidí drobné dary nebo peníze, které pak věnují na charitativní účely.

Dalším zvykem je pečení a jídání tzv. Dreikönigskuchen, což je koláč tří králů. Jedná se o sladký kynutý koláč, který má tvar kruhu a je posypaný mandlemi a cukrem. Uvnitř koláče je ukrytá malá figurka nebo mince, která symbolizuje dary tří králů. Ten, kdo najde figurku nebo minci ve svém kousku koláče, se stává králem na jeden den a má nárok na různé výhody, jako například volbu jídla nebo programu.

Tři králové je pro ně nejen svátek, ale také příležitost k projevení víry, štědrosti a radosti. Tři králové je pro ně den, kdy si připomínají, že Ježíš Kristus je světlem pro všechny lidi, bez ohledu na jejich původ, kulturu nebo náboženství.

Velký pátek

  1. března 2024, svátek s pohyblivým datem

Velký pátek je křesťanský svátek, který připomíná ukřižování a smrt Ježíše Krista. Je to jeden z nejvýznamnějších dnů v církevním roce, protože ukazuje, jak moc Bůh miloval lidi, že za ně obětoval svého Syna. Velký pátek je také dnem pokání, smutku a modlitby za hříšný svět.

Velký pátek se slaví v pátek před Velikonocemi, které jsou zase dnem radosti a oslavy vzkříšení Ježíše. Datum Velkého pátku se každý rok mění podle lunárního kalendáře, ale obvykle připadá na konec března nebo začátek dubna.

Velký pátek má také své tradice a zvyky, které se liší podle zemí a církví. Například v Bavorsku, které je německou spolkovou zemí s velkou katolickou populací, se na Velký pátek konají různé bohoslužby, procesí a pobožnosti. Jednou z nich je křížová cesta, která znázorňuje poslední cestu Ježíše k místu popravy. Lidé při ní procházejí čtrnáct zastavení, která představují jednotlivé události, jako je odsouzení, bičování, pád pod křížem nebo setkání s matkou. Křížová cesta se často koná venku, například v parcích, na hřbitovech nebo na horách. Někdy se při ní nese i velký dřevěný kříž.

Další bavorskou tradicí je karfreitagsratschen, což je zvláštní druh dřevěného nástrojeřechtačky, který vydává hlasitý zvuk. Děti s ním chodí po vesnicích a městech a nahrazují tak zvonění kostelních zvonů, které na Velký pátek mlčí. Tímto způsobem děti upozorňují lidi na čas modlitby nebo bohoslužby. Za svou službu dostávají od lidí drobné dary, jako jsou sladkosti, ovoce nebo peníze.

Na Velký pátek se také dodržuje přísný půst, což znamená, že se nejí maso, mléčné výrobky ani sladkosti. Místo toho se jí ryby, zelenina, polévky nebo pečivo. Typickým bavorským pokrmem na Velký pátek je velký slaný preclík, který se jí s máslem, sýrem nebo hořčicí. Březen je také symbolem křesťanské víry, protože její tvar připomíná zkřížené ruce v modlitbě.

Velký pátek je tedy svátek plný významu, tradic a zvyků, které odrážejí křesťanskou víru a kulturu Bavorska.

Velikonoční pondělí

  1. dubna 2024, svátek s pohyblivým datem

Velikonoční pondělí je státní svátek, který se slaví v celém Německu a v mnoha dalších zemích. Je to den, který následuje po Velikonoční neděli, kdy si křesťané připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Velikonoční pondělí je pohyblivý svátek, který se každý rok mění podle data prvního jarního úplňku. V roce 2024 bude Velikonoční pondělí 1. dubna.

V Bavorsku, které je jednou z největších a nejtradičnějších spolkových zemí Německa, se Velikonoční pondělí slaví různými způsoby. Někteří lidé chodí do kostela, jiní tráví čas s rodinou a přáteli, nebo se věnují sportu a rekreaci.

Velikonoční pondělí je také den, kdy se děti hrají s velikonočními zajíčky a hledají vajíčka, která jim schovávají rodiče nebo prarodiče. V některých oblastech Bavorska se také konají trhy, festivaly, průvody nebo lidové hry, které oživují staré zvyky a kulturu.

Svátek práce

  1. května 2024, svátek s pevným datem

Svátek práce je státní svátek, který se slaví v celém Německu a v mnoha dalších zemích 1. května. Je to den, který oceňuje práva a úspěchy pracujících lidí a jejich odborových organizací. Svátek práce má také historické kořeny v boji za osmihodinovou pracovní dobu a sociální spravedlnost.

V Bavorsku, které je jednou z největších a nejtradičnějších spolkových zemí Německa, se Svátek práce slaví různými způsoby. Někteří lidé využívají tento den k odpočinku, jiní se účastní demonstrací, pochodů nebo shromáždění, které organizují odbory, politické strany nebo sociální hnutí . V některých oblastech Bavorska se také konají kulturní nebo sportovní akce – tedy různé koncerty, festivaly, jarmarky nebo závody.

Nanebevstoupení Ježíše Krista

  1. května 2024, svátek s pohyblivým datem

Nanebevstoupení Ježíše Krista je pohyblivý křesťanský svátek, který se slaví přesně 40 dní po Velikonocích. Je to den, kdy si křesťané připomínají, jak se Ježíš před zraky apoštolů na Olivové hoře vznesl do nebe. Tím završil své poslání mezi námi a otevřel nám cestu k Bohu. Nanebevstoupení Páně je součástí 12 velkých svátků v pravoslaví a je státním svátkem v některých zemích s křesťanskou tradicí.

V Bavorsku, které je jednou z největších a nejtradičnějších spolkových zemí Německa, se Nanebevstoupení Páně slaví různými způsoby. Někteří lidé chodí do kostela, jiní tráví čas s rodinou a přáteli, nebo se věnují sportu a rekreaci.

V některých oblastech Bavorska se také konají kulturní nebo lidové akce, jako jsou koncerty, festivaly, jarmarky nebo hry. Nanebevstoupení Páně je také den, kdy se slaví otcové a muži, kteří dostávají dárky nebo vyrážejí na výlety s přáteli.

Svatodušní pondělí

  1. května 2024, svátek s pohyblivým datem

Svatodušní pondělí je pohyblivý křesťanský svátek, který se slaví 50 dní po Velikonocích. Je to den, kdy si křesťané připomínají, jak se Duch svatý seslal na apoštoly a dal jim dar jazyků a kázání. Svatodušní pondělí je také nazýváno Letnice, což je odvozeno od řeckého slova pentekosté, což znamená padesátý. Svatodušní pondělí je rovněž součástí 12 velkých svátků v křesťanství.

V Bavorsku se Svatodušní pondělí slaví různými způsoby. Někteří lidé chodí do kostela, jiní tráví čas s rodinou a přáteli, nebo se věnují sportu a rekreaci. V některých oblastech Bavorska se také konají kulturní nebo lidové akce, jako jsou koncerty, festivaly, jarmarky nebo hry. Svatodušní pondělí je také den, kdy se slaví matky a ženy, které dostávají dárky nebo květiny.

Boží tělo

  1. května 2024, svátek s pohyblivým datem

Boží tělo je křesťanský svátek, který oslavuje eucharistii, tedy přítomnost těla a krve Ježíše Krista v chlebu a víně. Tento svátek se slaví 60 dní po Velikonoční neděli, což znamená, že je pohyblivý. V roce 2024 bude Boží tělo 30. května.

V Německu je Boží tělo státním svátkem v některých spolkových zemích, mezi nimi i v Bavorsku. V tento den se konají bohoslužby a procesí, při kterých se nese monstrance s proměněnou hostií. Procesí prochází zdobenými ulicemi a zastavují se u oltářů, kde se modlí a zpívají. V Bavorsku je tento svátek velmi oblíbený a lidé se oblékají do tradičních krojů. Někdy se také zdobí domy a okna květinami a vlajkami.

Boží tělo je starý svátek, který vznikl v 13. století v Belgii. Jeho zakladatelkou byla svatá Juliána z Liège, která měla vizi o tom, že církev potřebuje zvláštní den na počest eucharistie. Papež Urban IV. potvrdil tento svátek v roce 1264 a rozšířil ho na celou církev. Od té doby se Boží tělo slaví po celém světě jako projev víry a úcty k Ježíši Kristu.

Bavorsko je země s jasnou identitou

Nanebevzetí Panny Marie

  1. srpna 2024, svátek s pevným datem

Nanebevzetí Panny Marie je křesťanský svátek, který oslavuje nanebevstoupení Panny Marie, matky Ježíše Krista. Tento svátek se slaví 15. srpna, což je také den, kdy se v Bavorsku koná slavnostní procesí s mariánskými sochami a obrazy.

V Bavorsku je Nanebevzetí Panny Marie státním svátkem a zároveň patronálním svátkem mnoha kostelů, klášterů a měst, které jsou zasvěceny Panně Marii V tento den se lidé účastní bohoslužeb, modliteb a poutí k mariánským svatyním. Některé z nejznámějších jsou například v Altöttingu, Andechsu, Ettalu nebo Dießenu.

Nanebevzetí Panny Marie je starý svátek, který se slaví už od 5. století. Původně se slavil 18. ledna, ale později byl přesunut na 15. srpna, aby nahradil pohanský svátek zasvěcený bohyni Dianě V roce 1950 vyhlásil papež Pius XII. dogma o Nanebevzetí Panny Marie, které říká, že Panna Marie byla po smrti vzata do nebe s tělem i duší.

Den sjednocení

  1. října 2024, svátek s pevným datem

Den sjednocení je německý státní svátek, který se slaví 3. října. Připomíná den, kdy byla v roce 1990 dokončena znovusjednocení Německa po pádu Berlínské zdi a konci studené války. Tento den je také znám jako Den německé jednoty (Tag der Deutschen Einheit).

V Bavorsku je Den sjednocení důvodem k oslavě a radosti, ale také k přemýšlení o historii a budoucnosti Německa. V tento den se konají různé akce, jako jsou slavnostní bohoslužby, koncerty, přednášky, výstavy, ohňostroje a pouliční festivaly. V hlavním městě Mnichově se například každoročně pořádá tzv. Jednotný festival (Einheitsfest), kde se lidé mohou setkávat, bavit a poznávat kulturu a tradice různých německých regionů.

Den sjednocení je mladý svátek, který byl poprvé slaven v roce 1990. Předtím byl německým státním svátkem 17. červen, kdy se připomínalo povstání východoněmeckých dělníků proti komunistickému režimu v roce 1953. Po znovusjednocení Německa bylo rozhodnuto, že 3. říjen bude novým dnem národního svátku, který symbolizuje mír, svobodu a demokracii.

Přečtěte si také články o německých svátcích (celostátní pohled) nebo o svátcích v Sasku.

Den reformace

  1. října 2024, svátek s pevným datem

Den reformace je křesťanský svátek, který oslavuje reformaci církve, kterou zahájil Martin Luther v 16. století. Tento svátek se slaví 31. října, což je den, kdy Luther přibil na dveře kostela ve Wittenbergu svých 95 tezí, ve kterých kritizoval některé zlořády a nauky katolické církve. Tímto aktem odstartoval hnutí, které vedlo k vzniku protestantských církví.

V Německu je Den reformace státním svátkem v některých spolkových zemích, mezi nimi i v Bavorsku. V tento den se konají bohoslužby, přednášky, koncerty a kulturní akce, které připomínají dědictví reformace a její vliv na náboženství, společnost a kulturu. V Bavorsku je tento svátek také příležitostí k ekumenickému dialogu a spolupráci mezi různými křesťanskými denominacemi.

Den reformace je starý svátek, který se slaví už od 16. století. Původně byl určen jako den pokání a modlitby za jednotu církve, ale postupně se stal dnem oslavy protestantské identity a víry. V roce 2017 se slavilo 500. výročí reformace, které bylo doprovázeno mnoha speciálními akcemi a iniciativami.¨

Svátek všech svatých

  1. listopadu 2024, svátek s pevným datem

Všech svatých je křesťanský svátek, který připomíná všechny svaté, kteří nemají vlastní svátek. Tento svátek se slaví 1. listopadu, což je také den, kdy se v Bavorsku koná slavnostní procesí s relikviemi a obrazy svatých.

V Bavorsku je Všech svatých státním svátkem a zároveň dnem modlitby a vzpomínky na zemřelé. V tento den se lidé účastní bohoslužeb, navštěvují hřbitovy, zapalují svíčky a kladou květiny na hroby svých blízkých. V některých městech se také pořádají trhy, kde se prodávají různé výrobky a potraviny spojené s tímto svátkem.

Všech svatých je starý svátek, který se slaví už od 4. století. Původně se slavil na jaře, ale později byl přesunut na podzim, aby nahradil pohanský svátek zasvěcený bohům podsvětí. V roce 835 vyhlásil papež Řehoř IV. tento svátek pro celou západní církev. Od té doby se Všech svatých slaví po celém světě jako projev úcty a vděčnosti k těm, kteří dosáhli nebeské slávy.

1. svátek vánoční

  1. prosince 2024, svátek s pevným datem

První svátek vánoční je křesťanský svátek, který oslavuje narození Ježíše Krista. Tento svátek se slaví 25. prosince, což je také den, kdy se v Bavorsku konají rodinné a přátelské oslavy, dávají se dárky a jí se společné jídlo.

V Bavorsku je 1. svátek vánoční státním svátkem a zároveň dnem radosti a míru. V tento den se lidé účastní bohoslužeb, zpívají koledy, zdobí vánoční stromky a jesličky a uctívají narození Spasitele. V Bavorsku je také zvykem, že se na Štědrý večer nejí maso, ale ryby, zatímco na 1. svátek vánoční se podává tradiční pečená husa nebo kachna.

První svátek vánoční je starý svátek, který se slaví už od 4. století. Původně se slavil na různých datech, ale později byl stanoven na 25. prosince, aby nahradil pohanský svátek zasvěcený slunci. V roce 800 byl tento svátek potvrzen jako oficiální svátek církve. Od té doby se 1. svátek vánoční slaví po celém světě jako projev lásky a naděje k Ježíši Kristu.

2. svátek vánoční

  1. prosince 2024, svátek s pevným datem

Druhý svátek vánoční je křesťanský svátek, který se slaví 26. prosince. V tento den se podle tradice navštěvují příbuzní a přátelé, kteří nemohli být spolu na Štědrý večer. Tento svátek je také znám jako svátek svatého Štěpána, prvního mučedníka křesťanské církve.

V Německu je druhý svátek vánoční státním svátkem snad ve všech spolkových zemích. V tento den se lidé účastní bohoslužeb, procházek, návštěv vánočních trhů nebo jiných kulturních akcí. V Bavorsku je tento svátek také příležitostí k ochutnání tradičních pokrmů, jako jsou klobásy, kapr, pečená kachna nebo husa.

Druhý svátek vánoční je starý svátek, který se slaví už od 4. století. Původně byl určen jako den modlitby za jednotu církve, ale postupně se stal dnem oslavy pokračování Vánoc.

Státní svátky Bavorsko 2024 závěr

Bavorsko má opravdu mnoho svátků. Jako katolické zemi velká část z nich vychází z Křesťanství. Je opravdu radost, že většina tradic je tady stále živá a lidé si své svátky užívají a přitom ctí své historické a kulturní dědictví.

Diskuze ke článku