Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Oravský hrad průvodce nejhezčím hradem na Slovensku

Pohádkově nádherný Oravský hrad se nachází v malé slovenské obci Oravský Podzámok, kterou najdete v Žilinském kraji v Oravském regionu.

Oravský hrad se představuje

Nad slovenskou obcí Oravský Podzámok se pyšně vypíná Oravský hrad, který byl od dávných dob mohutným opevněným hradištěm. Nejvyšší část hradu se hrdě pne až do výšky 112 metrů na zemí.

Pohled z věže hradu

Vzdálenost z České republiky

Oravský hrad pro některé nebude zase tak daleko. Vzdušnou čarou je od českých hranic vzdálený cca 50 km. Nejblíže to mají obyvatelé Jablůnkova. Z velkých měst jako například Ostrava nebo Zlín bude cesta trvat kolem 2,5 hodiny, což se dá myslím, za hezký výlet zkousnout.

Oravský hrad historie

Hrad vznikl na strategicky významným a důležitém místě uhersko-polské cesty v těsné blízkosti celní stanice v Tvrdošíně.

Od roku 1370 byl i významným župním hradem.

Oravský hrad je opravdu nádherný a majestátný

Komplex rozsáhlých středověkých budov horního, středního a dolního hradu, zabírajících tři výškové terasy hradní skály, se stavěly postupně od poloviny 13. až do počátku 17. století.

Hradby Oravského hradu na středním Slovensku

Osobnosti spjaté s hradem

Na Oravském hradě vládl po celou dobu čilý a velmi rušný vojenský i společenský život, především ve středověku, kdy byly jeho vlastníky mocní páni Peter Komorovský a Jan Korvín.

Jan Korvín byl například opavský a liptovský kníže, který žil v letech 1473 až 1504.

Oravský hrad byl postavený na strategickém místě

Jedno z nádvořích hradu

Současnost hradu

Po několika velkých opravách se mohutný hrad v roce 1953 stal sídlem Oravského muzea.

Jeho pracovníci svérázným, ale zároveň poutavým způsobem představují bohatou historii hradu. V květnu se zde pravidelně koná netradiční prohlídka hradu s bytostmi z minulých století a zajímavé setkání řemeslníků spojené s předváděním lidových řemesel.

Prohlídky na hradě jsou občas i hodně netradiční

Den muzeí se na Oravském hradě oslavuje rovněž netradičně, a to vystoupením skupiny historického šermu a bujarou lidovou veselicí. Nejmenší návštěvníci se pro změnu v červnu mohou těšit na soutěž o královského šaška.

Festival ochotnických souborů

Pro odvážné návštěvníky se několikrát do roka koná atraktivní prohlídka Oravského hradu při nočním osvětlení oživená středověkými atrakcemi. Hrad také hostí i tradiční Festival ochotnických divadelních souborů.

Nechybí typické předměty středověku

Hradní expozice

Součástí prohlídky hradu je hradní expozice, ve které uvidíte bohaté sbírky muzea. Jedná se o sbírky etnografie, fauna a dějiny regionu.

Některé sbírky byly založeny už v polovině 19. století. Roku 1922 zde byla také natočena řada napínavých scén černobílého německého filmu Upír Nosferatu.

Oravský hrad rozhodně stojí za výlet

Dopravní dostupnost

Oravský hrad je velice snadno dostupný autem či pravidelnou autobusovou i vlakovou linkou z nedalekého Ružomberka.

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do hradu činí 7 euro. Děti a senioři zaplatí 3,50 euro. Rodinné vstupné pak stojí 21 euro. K dispozici je ještě malý okruh, který stojí 5 euro, respektive 2,50 euro. Oravský hrad je přístupný veřejnosti celoročně každý den.

V útrobách Oravského hradu

Oravský hrad závěr

Oravský hrad je unikátní památka. Majestátní pevnost, kterou jenom tak někde na světě neuvidíte. Právem patří k nejhezčím na Slovensku a jeho návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít. Jenom jedno upozornění – během prohlídka pravděpodobně našlapete tolik schodů, jako už dlouho ne. Buďte na to připraveni. Každopádně to stojí za to!

Diskuze ke článku