Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pevnost Dobrošov – Průvodce unikátní dělostřeleckou tvrzí

Nedostavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov se nachází blízko Náchoda ve východních Čechách. Pevnost Dobrošov byla součástí Československého pohraničního opevnění, které se budovalo v letech 1935 až 1938. Pevnost měla palbou ochraňovat a krýt náchodské údolí.

Jak se pevnost Dobrošov stavěla

Tvrz byla budována jeden rok a to konkrétně od září roku 1937 do září 1938. Ve svízelných zářijových dnech roku 1938 se uskutečnila betonáž nejmohutnějšího z objektů pevnosti – dělostřeleckého srubu Zelený.

Jeden z pěchotních srubů tvrzi Dobrošov

Celkově byly dokončeny tři ze sedmi plánovaných srubů pevnosti, jsou to dva objekty pěchotní a jeden dělostřelecký. Součástí komentované prohlídky je rovněž průchod podzemními tunely, který měří jeden kilometr.

Krajinou vede i naučná stezka o opevnění

Okolí pevnosti

V okolí tvrze narazíte na naučnou stezku Pevnost Dobrošov, která je zcela věnovaná pevnostní problematice druhé poloviny třicátých let 20. století.

Dobrošov je především dělostřelecká tvrz

Stezka vede po linii vojenských opevnění a lze zde spatřit těžké solitérní pěchotní sruby Hrobka, Polsko, Jirásek, Lom, Březinka, Lázně i lehké sruby mnoha variant.

Kolekce miniatur a figurek

Ve výstavní hale v provozní budově pevnosti Dobrošov je možné zavítat na zcela ojedinělou a současně jednu z největších evropských kolekcí figurek a miniatur, které ztvárňují Československou armádu z období před druhou světovou válkou.

Ve výstavní hale probíhají rovněž zahajovací výklady průvodců a jsou zde k dispozici historické mapy, schémata a modely objektů opevnění.

Návštěvnické centrum pevnosti

Zajímavosti expozice

Od léta roku 2015 si mohou především malí návštěvníci vyzkoušet, jak se v minulosti používal polní vojenský telefon. Vojenská telefonní linka je napojena na všechny tři kryty dobrošovské pevnosti, takže postačí zatočit několikrát po sobě kličkou a zavolat si.

Zajímavé místo pro filmaře

Pevnost Dobrošov láká také filmaře. V roce 1979 se zde například točil maďarský film Pevnost, což byl sci-fi film, ve kterém si skupina lidí hraje kuriózní hru na válku, která se ale zvrtne tak, že se v ní bude válčit a bojovat o skutečné přežití.

Dobrošov a jedno z jeho děl

Jak se k pevnosti Dobrošov dostat?

Nejlépe autem nebo autobusem. Nejbližší větší město je Náchod. Z Prahy je do Dobrošova 159 kilometrů, takže jízda autem vám sem zabere přes dvě hodiny.

Tísnivý pohled na kulometnou střílnu

Autobusová zastávka v Dobrošově je od pevnosti vzdálená 600 metrů. Parkoviště pro auta pak najdete před pevností a je zcela zdarma.

Vstupné

Základní vstupenka pro dospělého činí 80 korun. Děti a senioři zaplatí 40 korun. Vstup dětí do šesti let je zdarma. Pokud budete chtít fotografovat a natáčet, tak si připlatíte 30 korun.

Podzemí pevnosti Dobrošov protkané kilometry chodeb

Pevnost Dobrošov

Dělostřelecká tvrz Dobrošov ukazuje unikátní kapitolu naší historie. Obraně republiky sice moc nepomohla, ale je svědkem umu Československého inženýrství a stavitelství. Expozice pevnosti Dobrošov ukazuje naprosto jedinečně dochovaný kus opevnění společně s mnoha dobovými předměty a zajímavostmi.

Diskuze ke článku