Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Hukvaldy průvodce majestátným hradním komplexem

Hrad Hukvaldy se majestátně tyčí na protáhlém kopci nad stejnojmennou obcí, která je proslulá zejména jako rodiště světově uznávaného hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky gotického hradu můžete také navštívit Památník Leoše Janáčka v Podoboří.

Hrad Hukvaldy se představuje

Hrad Hukvaldy patří mezi největší hrady na Moravě. Na kopci nad lašskou obcí Hukvaldy, uprostřed krásné obory plné muflonů a daňků se důstojně tyčí z dálky viditelné, mohutné hradní opevnění gotického hradu.

Hrad Hukvaldy z výšky

Z jeho věže je překrásná vyhlídka na hřebeny Beskyd a městečko Kopřivnice, které je pro změnu rodiště slavného atleta Emila Zátopka.

Historie hradu

První písemné zmínky o hukvaldském hradu jsou z roku 1285, přičemž jeho úplné počátky sahají zhruba do poloviny 13. století.

Zakladatelé hradu byla německá hrabata z Hückeswagenu, kteří byli na svém počátku ve službách českého krále Přemysla Otakara I.

Později měl hrad několik vlastníků, kteří se snažili hrad důkladněji opevňovat, aby byl skvělou a spolehlivou pevností před vpádem cizích vojsk.

Hukvaldy místy připomínájí spíše zříceninu

Nádvoří hradu Hukvaldy

Popis hradu

Nejzachovalejším a zároveň nejpěknějším objektem na hradě je kaple sv. Ondřeje, která byla vybudovaná na konci 17. století. Kaple byla zasvěcena patronu zdejšího kraje sv. Ondřeji, který byl podle evangelií bratr apoštola Petra.

V kapli je však především skvělá akustika, takže se zde velmi často konají koncerty vážné hudby.

Pravá brána do hradu, jak má být

Rozsáhlý areál hukvaldského hradu je od roku 1994 také dějištěm významného Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy, který se pořádá každým rokem na konci jara a začátku léta.

Hukvaldy jsou dějištěm mnoha zajímavých akcí

Hukvaldy jsou dějištěm mnoha neobvyklých a zajímavých akcí pro širokou veřejnost.

Detailní pohled na vstupní bránu

Za všechny jmenujme populární jarní pálení čarodějnic, dobrodružné hledání pokladů nebo akční vystoupení šermířů či dobývání hradu Hukvaldy. Na podzim je to pak vinobraní nebo Ondřejská pouť.

Hrad Hukvaldy okolí

Nedaleko Hukvald najdete naučnou stezku, kterou ocení především ti, jež se chtějí dozvědět více o přírodě a pamětihodnostech města, kde se narodil Leoš Janáček.

Vnitřní část hradu

Naučná stezka vede krásnou krajinou kolem Hukvald, která je plná čistých studánek, bystrých pramenů a potůčků, které jsou významné pro celou řadu místních rostlin i vzácných zvířat včele s mlokem skvrnitým či čolkem horským.

Romantika hradu Hukvaldy

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do hradu činí 90 korun. Děti a senioři zaplatí 50 korun. Délka prohlídky s průvodcem trvá okolo 45 minut. Hrad Hukvaldy je přístupný veřejnosti každý den mimo pondělí od dubna do konce října.

Hrad Hukvaldy závěr

Hrad Hukvaldy na Moravě je opravdu velkým a majestátným komplexem. Zub času se na něm sice tvrdě podepsal a některé části tak snesou označit spíše za zříceninu, ale i přesto se jedná o krásný hrad a smysluplný cíl výletů. Krásná je také krajina okolí „Palkovické hůrky.” Návštěvu Hukvald vám tam můžeme jenom doporučit.

Diskuze ke článku